Złamanie kości śródstopia - objawy i leczenie

Złamanie kości - zdjęcie partnera

Złamanie kości śródstopia jest to przerwanie ciągłości kości środkowej stopy w rezultacie przekroczenia granicy jej wytrzymałości. Złamaniu zazwyczaj ulega piąta kość śródstopia, znajdująca się między kością sześcienną (umiejscowioną z przodu kości piętowej) a małym palcem stopy. Najczęstsze przyczyny złamania kości śródstopia  to: nadmierne obciążenie w wyniku wysiłku fizycznego diagnozowane u sportowców, zwłaszcza biegaczy, piłkarzy, tenisistów, uderzenia ciężkim przedmiotem, przejechanie, upadek z wysokości itp. Przyczynami złamania śródstopia mogą być również choroby takie jak reumatoidalne zapalenie stawów czy operacje, jak osteotomie korekcyjne mogące doprowadzić do złamań przeciążeniowych.

Objawy złamania kości śródstopia

Złamanie kości to przerwanie ciągłości elementów kośćca, które łączy się z obrażeniami sąsiednich tkanek miękkich. Przerwanie naczyń przez odłamki kostne powoduje wylew krwi skutkujący krwiakiem, charakterystycznym zasinieniem i obrzękiem. Zasinienia są widoczne na grzbiecie stopy i palców. Złamaniu śródstopia towarzyszy ból stopy nasilający się podczas ucisku, przy próbie chodzenia, a nawet podczas poruszania palcami. Ból ustępuje podczas odciążenia stopy. Chodzenie jest utrudnione, w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Sportowcy nie mogą trenować.

Uwzględniając miejsce i mechanizmy powstania urazu złamania piątej kości śródstopia  możemy podzielić na trzy grupy pozwalające dobrać odpowiedni sposób leczenia:

  • złamanie awulsyjne (złamanie tenisisty),
  • złamanie Jones’a (złamanie w okolicy 1,5 cm od końca kości),
  • złamanie ze zmęczenia (złamanie trzonu kości).

Szpital Carolina w Warszawie wykonuje wszystkie procedury lecznicze i rehabilitację umożliwiającą szybki powrót do sprawności fizyczne co jest szczególnie ważne w przypadku osób uprawiających sport.

Zobacz: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/stopa/zlamanie-v-kosci-srodstopia/ 

Leczenie złamań kości śródstopia

Złamanie awulsyjne polega na oderwaniu fragmentu kości na skutek gwałtownych ruchów. Leczenie złamania tenisisty najczęściej jest ograniczone do zastosowania obuwia z twardą podeszwą lub założenia gipsu marszowego. Małe, mocno przemieszczone fragmenty kości należy usunąć. Fragmenty większe, powyżej 30% powierzchni stawu umocowuje się na swoim miejscu. Leczenie trwa ok. 8 tygodni.

Złamanie Jones’a, występujące na granicy nasady i przynasady kości śródstopia, najczęściej powstaje na skutek przysłowiowego „złego stanięcia”. Leczenie złamania nieprzemieszczonego polega na unieruchomieniu kończyny w gipsie na okres 6-8 tygodni i całkowitym zakazie obciążenia kończyny. W przypadkach urazu u sportowców konieczny jest zabieg chirurgiczny z użyciem śruby wkręcanej do środka kości. Zabieg chirurgiczny jest konieczny, bo złamania  leczone opatrunkiem często nie zrastają się lub w niedługim czasie może wystąpić ponowne złamanie.

Złamanie zmęczeniowe powstaje na skutek powtarzających się urazów, spowodowanych przez siły rozrywające działające na kość. Urazy tego typu często występują  u młodych sportowców szczególnie w okresie treningów przed sezonem. Goją się bardzo trudno, nawet po uruchomieniu przez okres 20 tygodni może nie postępować zrost. Konieczne jest leczenie operacyjne z zastosowaniem śruby śródszpikowej, potrzebne mogą być dodatkowe przeszczepy kostne. Usunięcie śruby jest możliwe po co najmniej 6 miesiącach od zabiegu. Konieczna jest odpowiednia rehabilitacja.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania