Zrosty pooperacyjne - jak je leczyć?

Ciąża i zrosty - zdjęcie partnera

Zrosty pooperacyjne pojawiają się u pacjentów bardzo często. Według szacunków dotyczą one ponad 90% osób, u których prowadzone były operacje jelita grubego oraz u 60 do 90% kobiet, które miały zabiegi ginekologiczne. Zrosty powstają w wyniku podrażnienia otrzewnej w związku z rozcięciem lub zapaleniem. Objawiają się nierówno zrośniętą tkanką, która jest zgrubiała oraz wywołuje ból, oraz ogólny dyskomfort.

Specyfika zrostów pooperacyjnych

Cena płynu Adept online sprawia, że jego zakup jest bardzo korzystny. Tym samym warto wykorzystać go do skutecznego przeciwdziałania zrostom. Najczęściej zrosty pooperacyjne określa się jako niewłaściwe połączenie między tkankami po zabiegu lub operacji. Mogą one pojawiać się niemal po wszystkich rodzajach operacji dotyczących miednicy oraz jamy brzusznej. W wyniku rozcięcia chirurgicznego tkanek lub też usunięcia ich fragmentu dochodzi do podrażnienia otrzewnej. Wówczas rozpoczyna się proces gojenia, który jednak nie zawsze przebiega prawidłowo. Właściwy przebieg gojenia powinien zamykać naczynia krwionośne, regenerować nabłonek, a także odtworzyć połączenie międzytkankowe.

Główne objawy zrostów

Zrosty mogą pojawiać się nie tylko po poważnych zabiegach operacyjnych, lecz nawet tych najbardziej banalnych. Niekiedy pozostają bezobjawowe, jednak w wielu przypadkach okazują się dokuczliwą dolegliwością, wywołując problemy kliniczne. Powikłaniami wzrostów może być na przykład

  • - niepłodność, ze względu na naruszenie porządku anatomicznego w obszarze jajników oraz jajowodów;
  • - niedrożność jelit;
  • - prowadzić mogą również do  przewlekłych bólów miednicy.

Skuteczne zapobieganie zrostom pooperacyjnym

Najczęściej zapobieganie zrostom pooperacyjnym opiera się na bardzo starannym realizowaniu operacji, wykorzystując zasady mikrochirurgii. Co więcej, odnotowuje się znacznie mniejszą ilość zrostów w przypadku stosowania laparoskopii. Dlatego też wykorzystując metody endoskopowe, można skutecznie ograniczać interwencję w tkanki, to z kolei minimalizuje ryzyko wystąpienia zrostów. Natomiast podczas tradycyjnej laparotomii, znacznie wzrasta ryzyko zrostów. Podjęcie metody operacyjnej wynika jednak z indywidualnych uwarunkowań, a także charakteru operacji. Nie zawsze istnieje możliwość podjęcia skutecznej laparoskopii, przez co konieczne jest podjęcie całkowitego otwarcia otrzewnej. Obecnie kwas hialuronowy uważa się za jeden z najbardziej skutecznych środków zapobiegawczych powstawaniu zrostów. Wykorzystywany jest on w postaci żelu, który wstrzykuje się w operowane miejsce. Ze względu na dużą lepkość wytwarza on w obszarze operacyjnym barierę, aby dzięki temu uniemożliwić w kontakt między tkankowy. Dlatego skutecznie chroni to pacjenta przed wystąpieniem zrostów. Kwas hialuronowy może być stosowany niezależnie od rodzaju operacji i jej techniki. Niestety jednak środek ten nie jest refundowany przez NFZ, przez co może być on zakupiony jedynie na koszty pacjenta. Warto zatem skonsultować tę kwestię z lekarzem przed przystąpieniem do operacji.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania