Żuchwa z komórek macierzystych

090327_132836_194_Research_plus.jpg

Naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się stworzyć od podstaw kawałek kości żuchwy używając w tym celu komórek macierzystych dorosłego człowieka. Jest to pierwsza taka całkowita kość mające prawidłowe anatomiczne rozmiary która została stworzona w tego typu sposób.

Naukowcy są myśli, iż ich technika będzie używana nie tylko w leczeniu chorób stawów i złączeń kostnych, lecz także w wielu innych ortopedycznych zabiegach. Wyniki amerykańskich badań zostały opublikowane w „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Wyhodowana laboratoryjnie kość, jest dokładnie stawem skroniowo-żuchwowym. Występujące u pacjentów problemy z tym stawem mogą mieć podłoże genetyczne – wrodzone, lecz również są one spowodowane często różnego typu urazami lub też artretyzmem. Mimo wysokiej częstotliwości występowania tego typu urazów, są one trudne do leczenia, gdyż staw ma bardzo skomplikowaną i złożona budowę, która w znacznym stopniu utrudnia leczenie poprzez przeszczep z innych kości.

Komórki macierzyste szpiku ludzkiego zostały później wyhodowane dzięki specjalnemu bioreaktorowi, dzięki któremu możliwy był rozwój kości do takiej aby można było umieścić ja w ludzkim ciele. Jest to w pewnym sensie rewolucja sposobów leczenia tych urazów. Naukowcy są również zdania iż technika w przyszłości pozwoli na tworzenie innych kości, które również są trudne do przeszczepu. Dzięki metodzie możliwe będzie leczenie poważnych urazów twarzy po wypadkach lub spowodowanych nowotworami.

Naukowcy jak dotąd stworzyli tylko kość stawu, bez innych tkanek np. więzadeł, jednak zespół z Uniwersytetu Columbia jest nadal w trakcie dalszych badań i pracy nad wyhodowaniem innych potrzebnych tkanek. Kolejny ważny m krokiem w przód będzie dla naukowców stworzenie kości która ma łączność z krwią, tak aby można było ją łatwo połączyć z ciałem pacjenta. Największy problemem staje się tutaj rozmiar kości.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania