Spożywanie alkoholu w czasie ciąży

brzuch ciąża, Stuart Miles / www.freedigitalphotos.net

Według raportu opublikowanego we wtorek przez Foetal Alcohol Spectrum Disorders Trust i prawie 70 specjalistów medycznych kobiety powinny być ostrzeżone, że spożywanie alkoholu w czasie ciąży może prowadzić do trwałych uszkodzeń mózgu ich dzieci i innych wad wrodzonych.

Raport najprawdopodobniej ponownie wywoła debatę o tym „ ile”, jeśli w ogóle spożywanie alkoholu w czasie ciąży jest bezpieczne. Aktualne wytyczne UE doradzają kobietom całkowicie unikać alkoholu, ale jeśli zdecydują się go pić, powinny ograniczyć spożywanie do 1-2 jednostek alkoholu raz lub dwa razy w tygodniu.

Niektórzy, włączając raport głównego autora, konsultanta psychiatry Raja Mukherjee, uważają, że jest to mieszana wiadomość i powinno zostać po prostu powiedziane, aby kobiety nie spożywały żadnego alkoholu.

Nie ma żadnych wątpliwości, że ciężkie i nawet umiarkowane picie alkoholu w ciąży jest szkodliwe. Według niedawnego raportu Royal College of Obstetricians and Gynaececologists, spożywanie więcej niż sześciu jednostek na dzień (lub kilku kieliszków wina) zagraża wystąpieniem u niemowląt FASD (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorders). Każdego roku rozpoznaje się około 800 nowych przypadków FASD. Zaledwie dwie jednostki dziennie (mały kieliszek wina) w późnym okresie ciąży znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia niskiej masy urodzeniowej u dzieci, co również zwiększa ryzyko wystąpienia innych behawioralnych i rozwojowych problemów w późniejszym życiu.

Jednak poniżej tego poziomu występuje duża, szara strefa, poniżej której nie wiadomo po prostu czy alkohol jest bezpieczny. Bardzo trudno uzyskać ostateczną odpowiedź, ponieważ badanie, które należałoby zrobić byłoby nieetyczne- polegałoby na obserwacji losowej grupy kobiet ciężarnych, które spożywałyby różne ilości alkoholu, a następnie analizowaniu tego, co się stanie z ich dziećmi, gdy dorosną.

Nie wiadomo, czy każda ilość alkoholu jest bezpieczna, a problemem jest także to, że wiele kobiet ma świadomość, że ich matki piły niewielkie ilości alkoholu w okresie ciąży i było z nimi wszystko dobrze. Takie kobiety mogą odwrócić się od porad medycznych i wytycznych, które mówią, żeby nic nie pić.

Faktem jest, że nasze społeczeństwo, jako całość spożywa więcej alkoholu i wielu ludzi nawet nie wie, co stanowi jednostkę alkoholu.

Rejestrowanie przypadków kobiet w ciąży spożywających niewielkie ilości alkoholu, okazjonalnie czy też kobiet w nałogu może pozwolić na wcześniejszą identyfikację dzieci z FASD, może też pozwolić naukowcom odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje ilość alkoholu, która spożyta w trakcie ciąży jest całkowicie bezpieczna, dlatego nie powinno się piętnować kobiet, które wypiły małą ilość alkoholu, aby były w stanie o tym poinformować swojego lekarza.

Źródło: http://www.guardian.co.uk/

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania