Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Rogowiec dłoni i stóp

Rogowiec dłoni i stóp - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Rogowiec dłoni i stóp - Opis choroby:

Wygląd skóry odgrywa dużą rolę w diagnostyce medycznej oraz w relacjach interpersonalnych.

Wygląd skóry zmienia się nie tylko w czasie choroby, ale również przy jakichkolwiek zaburzeniach zdrowia.

W efekcie niedożywienia czy zmęczenia zmienia się jej kolor (np. Staje się szarawa lub żółtawa), mogą także pojawiać się na niej wykwity:
- plamy,
- przebarwienia,
- krostki,
- czyraki,
- pęcherzyki,
- zgrubienia czy
- brodawki.

Wygląd skóry informuje nie tylko o stanie zdrowia, ale także o wieku osobnika i – pośrednio – o jego potencjale reprodukcyjnym. Te cechy skóry, które są skorelowane z płodnością, stanowią jednocześnie wskaźniki atrakcyjności fizycznej. Należą do nich między innymi:
- napięcie,
- nawilżenie,
- owłosienie,
- koloryt,
- stan cery.

U kobiet skóra ciemnieje z wiekiem oraz na skutek przebytych ciąż. Z biegiem lat traci turgot, wiotczeje i marszczy się. Ponieważ u kobiet wiek i płodność są bardzo silnie skorelowane, widoczne na skórze kobiet objawy starzenia się zmniejszają ich atrakcyjność fizyczną.

Także objawy chorób lub złego żywienia, widoczne w wyglądzie skóry, włosów i paznokci, zmniejszają atrakcyjność fizyczną – u obu płci.

Rogowiec dłoni i stóp ma charakter genetyczny i dziedziczy się w różny sposób. Występuje bardzo wiele odmian rogowca w zależności od sposobu dziedziczenia lub przebiegu klinicznego.

Do odmian rogowca należą:
- Keratoderma palmare et plantare Unna-Thost - najczęstsza odmianą rogowca i dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący. Choroba ma podłoże genetyczne i wiąże się z mutacją genu odpowiedzialnego za produkcję keratyny. Występuje wyłącznie na dłoniach i stopach.

- Odmiana rozsiana o dziedziczeniu autosomalnym dominującym. Pojawiają się na dłoniach i stopach i przypominają brodawki płaskie lub odciski.

- Odmiana rogowca o dziedziczeniu autosomalnym recesywnym inaczej bywa nazywana mal de Maleda. Charakterystyczne są zmiany w obrębie paznokci oraz nadmierna potliwość.

- Odmianą bardzo zbliżoną klinicznie do poprzedniego typu keratoderma extremitatum progrediens Greither. Choroba dziedziczy się zarówno w sposób autosomalny dominujący jak i recesywny.

- Odmiana Papillon - Lefevre jest typem rogowca, który dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny. W tym przypadku charakterystyczne jest współwystępowanie chorób zębów oraz przyzębia, jak choćby paradontozy.

- Keroderma multilans Vohwinkel. U chorych występują dość często zaburzenia słuchu.

- Pachyonychia congenita jest odmianą rogowca o dziedziczeniu autosomalnym dominującym, w której to odmianie objawem dominującym jest najczęściej rogowacenie podpaznokciowe, któremu towarzyszy zgrubienie w obrębie płytek paznokci. Niejednokrotnie obserwuje się też nadmierne rogowacenie w obrębie stóp i ich wzmożoną potliwością.

Podstawowym działaniem profilaktycznym w chorobach skórnych jest higiena.

Zachowanie zdrowej skóry wymaga przestrzegania odpowiednich zasad higieny – w tym przede wszystkim higieny osobistej. Ciało (szczególnie miejsca intymne) należy codziennie myć i pielęgnować przy zastosowaniu odpowiednich środków pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Częste mycie skóry ogranicza rozwój trądziku, jest też niezbędne w jego leczeniu.

Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak depilacja lub golenie, powodują mikrouszkodzenia skóry, przez które mogą wniknąć drobnoustroje chorobotwórcze. Dlatego po goleniu skórę należy zdezynfekować. Ponieważ większość chorób skóry przenosi się przez kontakt bezpośredni, nie należy pożyczać komuś ani korzystać z cudzych rzeczy osobistych, takich jak:
- grzebienie,
- cążki do paznokci,
- maszynki do golenia,
- ręczniki,
- buty,
- kapcie,
- ubrania,
- pościel,
ani chodzić boso po posadzkach w miejscach publicznie dostępnych, na przykład na basenie, w saunie, w przymierzalniach odzieży.

Należy często kontrolować stan zdrowotny skóry i natychmiast podejmować leczenie po zaobserwowaniu zmian chorobowych. Zaniedbanie leczenia może prowadzić nie tylko do nasilenia zmian skórnych, które są uciążliwe (ból, świąd) i szpecące, ale też do powstania widocznych, trudnych do usunięcia blizn. W przypadku wystąpienia choroby należy zrezygnować z tych form kontaktów oraz zachowań, które mogą narazić innych na zarażenie.

dobrze objasniona odpowiedz

dobrze objasniona odpowiedz na pytanie dotyczace pekania piet

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania