Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Zatrucie Chlorem i jego związkami

Zatrucie Chlorem i jego związkami - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Zatrucie Chlorem i jego związkami - Opis choroby:

Chlor jest najpospolitszym pierwiastkiem oprócz fluoru występującym w przyrodzie. Ma przykry i ostry zapach. Jest cięższy od powietrza i dobrze rozpuszcza się w wodzie tworząc wodę chlorową. Jest pierwiastkiem bardzo aktywnym chemicznie, reaguje zarówno z metalami jak i z niemetalami.

Chlor w przyrodzie w stanie związanym występuje w wielu minerałach:
-halicie (NaCl) - Jest produktem krystalizacji wód morskich lub słonych jezior. Tworzy wykwity na pustyniach. Jest obecny również wśród ekshalacji wulkanicznych. Powstają przeważnie w rejonach ziemi charakteryzujących się ciepłym klimatem.
-sylwinie (KCl)
-wylwienie
-karnalicie

Chlor nie występue w przyrodzie w stanie wolnym lecz w różnych związkach, głównie w postacie chlorków (sodu, potasu, baru, rtęci). Toksykologicznie znaczenie ma chlor jako gaz i związki odszczepiające ten gaz np. kwas solny, chlorki, kwas podchlorawy i chlorawy a także liczne związki chloru.

Chlor używany jest głównie do dezynfekcji wody i ścieków oraz jako środek wybielający między innymi w przemyśle papierniczym i włókienniczym. Stosowany jest także jako surowiec do produkcji chloranów, chloroformu, barwników i insektycydów. W 1915 roku został nawet użyty jako pierwszy gaz bojowy.

Kwasy tlenowe chloru i ich sole posiadają silne właściwości utleniające. Podchloryn sodu, potasu, wapnia są silnymi utleniaczami i stosowane są jako środki bakteriobójcze oraz składniki preparatów służących do bielenia tkanin i usuwania plam. Podchloryn sodu stosowany jest także do dezynfekcji wody natomiast podchloryn wapnia do odkażania ścieków, ustępów i śmietnisk. Podchloryn przy zetknięciu z tkanką wydziela chlor i tlen.

Podchloryn sodu występujący w postaci gazowej przy zetknięciu z wilgotną błoną śluzową lub wilgotną skórą wydziela chlorowodór – kwas solny o silnym działaniu drażniącym i żrącym na błony śluzowe dróg oddechowych, spojówki i skórę. Chlorany sodu i potasu utleniają hemoglobinę do methemoglobiny oraz powodują hemolizę krwinek.

Objawy zatrucia:
-duszność
-sinica
-wymioty
-krwawa biegunka
-zaczerwienienie błony śluzowej jamy ustnej
-obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych
-zaczerwienienie błony śluzowej dróg oddechowych
-obrzęk błony śluzowej jamy ustnej
-spadek ciśnienia krwi
-obrzęk gardła
-łzawienie
-obfite ślinienie
-przekrwienie spojówek
-drgawki
-żółte zabarwienie skóry
-uszkodzenie skóry

Leczenie:
-nie ma swoistego leczenia w przypadku zatrucia związkami chloru
-leczenie ma charakter objawowy
-zmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem
-przepłukać spojówki bieżącą wodą
-nie prowokować wymiotów ponieważ może dojśc do jeszcze rozleglejszych uszkodzeń przewodu pokarmowego
-leki przeciwzapalne
-środki przeciwbólowe

Dobre. Pomocne.

Dobre. Pomocne.

Proszę napisać, jakie

Proszę napisać, jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć przebywanie w saunie w temperaturze 70-90C w stroju kąpielowym, który używany jest podczas pływania w basenie z chorowała woda? Nadmieniam, że to powszechny "zwyczaj" w niektórych obiektach, jak np Aqua Centrum w Kościerzynie. Pozdrawiam. Janusz Gorgon januszgorgon@gmail.com

Proszę napisać, jakie

Proszę napisać, jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć przebywanie w saunie w temperaturze 70-90C w stroju kąpielowym, który używany jest podczas pływania w basenie z chorowała woda? Nadmieniam, że to powszechny "zwyczaj" w niektórych obiektach, jak np Aqua Centrum w Kościerzynie. Pozdrawiam. Janusz Gorgon januszgorgon@gmail.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania