Możesz znaleźć chorobę wg. objawów. Wypróbuj nowy filtr: Objawy chorób.
Znasz chorobę? Poczytaj jaki lek Ci w niej pomoże.

Zatrucie cyną

Zatrucie cyną - Objawy choroby:

Szukaj chorób wg objawów: Objawy choroby

Zatrucie cyną - Opis choroby:

Cyna występuje bardzo powszechnie w środowisku, we wszystkich jego elementach, jednak głównym źródłem narażenia jest żywność. Pierwiastek ten znajduje duże zastosowanie w przemyśle metalurgicznym i farbiarskim, w produkcji tworzyw sztucznych, używa się go do powlekania blachy żelaznej stosowanej do wyrobu puszek konserwowych ze względu na działanie antykorozyjne. Cyna jest również składnikiem:
-środków zwalczający grzyby a więc fungicydów, jednak ze względu na swoją toksyczność nie stosuje się takich środków w Polsce
-farb przeciwporostowych
-środków do konserwacji drewna
Cyna nieorganiczna może znajdować się w puszkowanym jedzeniu i napojach.

Fizjologiczna rola cyny nie jest poznana jednak przypuszcza się że bierze udział w procesach oksydacyjnoi-redukcyjnych. Do prawidłowego rozwoju organizmu potrzebne są małe ilości tego metalu natomiast niedobór może prowadzić do zaburzenia procesów wzrostu, wypadania włosów, zmniejszenia wchłaniania składników odżywczych, zaburzenia wzroku.

Cyna w postaci związków nieorganicznych wchlania się z przewodu pokarmowego jedynie w kilku procentach natomiast jej związki organiczne wchłaniają się lepiej. Przez skórę również łatwiej wchłaniają się związki organiczne tego pierwiastka. Łatwiej również wchaniają się związki cyny na drugim stopniu utlenienia niż na czwartym. Barierę mózgowo-rdzeniową i łożyskową przenika w nieznacznym stopniu. Posiada zdolność kumulacji w organizmie i odkłada się najczęścij w kościach, płucach i mięśniach. Półokres biologicznego rozkładu wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu dni, dotyczy to związków nieorganicznych, a więc szybko wydalane są z organizmu głównie z moczem i kałem.

Obciążenie organizmu cyną odzwierciedla jej poziom we włosie. Przy zaburzonej gospodarce mineralnej jej poziom dramatycznie wzrasta, jest to związane z odkładaniem się rtęci. Próba pozbycia się cyny jest wówczas bezowocna. Należy w takim przypadku prowadzić do usunięcia rtęci z organizmu ponieważ gdy rtęć zostanie usunięta, cyna sama opuści organizm.

Nieorganizczne związki cyny podobnie jak ołów zaburzają procesy biosyntezy hemu, doprowadzając do niedokrwistości.
Organiczne natomiast hamują procesy oddychania komórkowego. Związki cyny używane jako fungicydy zakłócają transport jonów wapnia, magnezu, potasu i sodu przez błony m,itochondrialne blokując aktywność ATPaz w mózgu. Związki cyny powodują zmniejszenie stężenia amin katecholowych w mózgu i nadnerczach. Cyna działa również drażniąco na skórę i drogi oddechowe.

Objawy kliniczne przy zatruciach ostrych i przewlekłych:
-brak apetytu
-biegunka
-wymioty
-odwodnienie
-osłabienie mięśni
-drgawki
-światłowstręt
-zaburzenia równowagi
-w bardzo ciężkich przypadkach zapaść mogąca prowadzić do śmierci
-wychudzenie
-podrażnienie górnych dróg oddechowych
-rumieniowate zmiany skórne
-trudno gojące się rany i zmiany skórne
-łzawienie
-przekrwienie spojówek
-anemia
-niedokrwistość
-zmiany w wątrobie
-zmiany w nerkach
-pylica płuc
-obrzęk mózgu
-wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego
-uszkodzenie mózgu
-zapalenie kanałów żółciowych
-porfiria

Leczenie
Przy zatruciach cyną brak jest swoistej odtrutki, stosuje się głównie leczenie objawowe.
-wywołanie wymiotów
-płukanie żołądka
-leki przeciwalergiczne

Ech właśnie taka praca

Ech właśnie taka praca jest że aż krwawienia z nosa są dzień w dzień, bóle głowy obrzęk wątroby, wysokie ciśnienie, zatory, dodatkowo pojawiłą się miarzdżyca i lekarz mój mówił że jak tak dalej pujdzie to nawet 40 nie dożyje się przy takiej pracy. Im starszy organizm tym cięższe objawy są do usunięcia. Dlatego przy piecu więcej zarobisz ale też więcej chorujesz. Rotacja ludzi przy piecu co 2,5 roku nowa młodsza zmiana. Dlaczego wielkie korporacje nie robią montażu we własnym kraju? Bo zjadły by ich zepsuta reputacja - oskarżenia od ludzi, którzy zachorowali. Odszkodowania są mniejsze za granicą, a nawet niektórych wcale nie ma bo po jakimś czasie firma ogłasza upadek i tylko zmienia nazwę! A zarząd ten sam!

Popracujcie obok pieca w

Popracujcie obok pieca w firmach robiących elektronikę i macie cyny aż zanadto.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania