15 września to Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach.

W ten czwartek 15 września przypada Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach. Z okazji tego dnia od 15 do 21 września na ekranach kin oraz na antenach stacji telewizyjnych zostaną wyemitowane spot na temat najczęstszych objawów nowotworów układu chłonnego.

Film będzie dostępny do obejrzenia na ekranach komunikacji miejskiej w Krakowie i Warszawie, w regionalnych i ogólnopolskich stacjach telewizyjnych oraz w kinowych salach m.in. w Centrum Sztuki Filmowej Kosmos, kinach Muza, Luna, Wisła, NoveKino Praha i Przedwiośnie. W kinowych kasach gdzie kampania będzie się odbywać będą dostępne ulotki które zawierają najważniejsze informacje dotyczące chłoniaków. Spot edukacyjny na temat nowotworów układu chłonnego pokazywany jest w ramach kampanii edukacyjno-społecznej "Chłoniak to diagnoza, nie wyrok" która została stworzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki "Przebiśnieg" i farmaceutyczny koncern Roshe Polska. Kampania już ma przebieg drugi raz w tym roku lecz Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach jest obchodzony już od 7 lat - od 2004 roku. Inicjatorem projektu jest Lymphoma Coalition która jest międzynarodowa organizacją zrzeszającą stowarzyszenie pacjentów z całego świata. Celem kampanii jest zwiększenie skuteczności wykrywania chłoniaków i rozpowszechnianie wiedzy na temat objawów choroby, metodach diagnozy i leczeniu chłoniaków. Jak mówią organizatorzy kampanii chłoniaki każdego roku są rozpoznawane u naszym kraju u około 8 tysięcy osób a liczba chorych od wielu lat nadal wzrasta. Dodatkowo często choroba jest wykrywana już w bardzo zaawansowanym stadium co w znaczący sposób utrudnia leczenie i obniża skuteczność terapii. Wczesne stadia są rozpoznawane z reguły na drodze przypadku w trakcie badań wykonywanych w kierunku innych dolegliwości lub przy okresowych badaniach kontrolnych. Dolegliwości za którymi stoi chłoniak są często lekceważone a wręcz niezauważane gdyż często przypominają objawy zwykłego przeziębienia czy przemęczenia. Mogą to być powiększone i niebolesne węzły chłonne, stany podgorączkowe bez wyraźnych przyczyn, obfite nocne pocenie się, długo utrzymujący sie kaszel czy duszności, uporczywe swędzenie skóry jak również osłabienia, utrata znacznej masy ciała i nieuzasadnione ciągłe zmęczenie. Gdy takiego rodzaju objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie na wszelki wypadek warto zapukać do lekarskiego gabinetu i skonsultować sie z lekarzem. W wielu przypadkach szybko postawiona diagnoza ratuje życie gdyż wcześnie wykryte chłoniaki mogą być skutecznie leczone.

Nowotwory układu limfatycznego mogą spotkać każdego niezależnie od wieku. Najczęściej spotykane sa tzw. chłoniaki nieziarnicze - NHL i jeżeli zostaną one wykryte dopiero w stadium zaawansowanym mogą doprowadzić do szybkiej śmierci w ciągu kilku miesięcy.

Żródło: naukawpolsce.pap.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania