Agencja FDA dopuszcza lek który chroni przed przedwczesnym porodem.

ciaza6.jpg

Pierwszy taki lek którego zadaniem jest ochrona przed wystąpieniem przedwczesnego porodu został zaakceptowany przez amerykańską agencje FDA.

Dzięki stosowaniu makeny (progestin), syntetyczny analog progesteronu) w wielu przypadkach można było przedłużyć ciążę do ponad 37 tygodni. Działanie zostało jednak zaobserwowane tylko u tych kobiet które już wcześniej kiedy przynajmniej raz urodziły przed terminem i były to ciąże pojedyncze w obydwu przypadkach. Lek nie jest przeznaczony dla wspomagania ciąży mnogiej oraz wskazania nie obejmują dodatkowo innych czynników ryzyka niż przedterminowe rozwiązanie ciąży pojedynczej w przeszłości. Produkt jest dopuszczony do obrotu na podstawie wyników randomizowanego badania z udziałem 463 ciężarnych kobiet w wieku od 16 do 46 lat, których wcześniejsze ciąże zakończyły się przedwcześnie. Tylko część z badanych kobiet otrzymywało nowy lek. Len był podawany co tydzień, domięśniowo, począwszy od 16 do 20 tygodnia ciąży. Koniec terapii następował najpóźniej w 37 tygodniu. W leczonej grupie 37% urodziło dzieci przed 37 tygodniem natomiast w grupie kontrolnej ten odsetek wynosił aż 55%.

W 2006 roku inny lek zwany gestia do FDA zgłosiła firma Adeza Biomdical. Mimo iż opinia specjalistów była negatywna agencja zleciła dalsze badania nad lekiem.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania