Bierne palenie jeszcze bardziej niebezpieczne

palenie_d.jpg

Jak powszechnie wiadomo palenie bierne jest bardzo niezdrowe. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że jest bardziej szkodliwe niż czynne palenie. Grupa naukowców z Northumbia University przeprowadziła badanie, które pokazało nieznane do tej pory skutki biernego palenia. Okazuje się, że powoduje ono problemy z pamięcią.

Problemy, o których mowa dotyczą głównie pamięci prospektywnej, która jest odpowiedzialna za plany i zamiary jednostki. Do badania naukowcy zaprosili 3 grupy osób. Pierwszą grupę tworzyło 27 osób w wieku 18-30 lat, które były regularnie narażane na przebywanie w dymie papierosowym. Drugą grupę w takiej samej ilości i średniej wieku stanowiły osoby czynnie palące. Trzecia grupa liczyła 29 osób, z których żadna nie była wystawiana na działanie dymu papierosowego.

Wyniki eksperymentu nie pozostawiały żadnych wątpliwości. Ostatnia grupa miała zdecydowanie najmniejsze problemy z pamięcią. Problemy z mózgiem i z pamięcią nie są niczym nowym jeśli chodzi o osoby palące czynnie. Niespodzianką było natomiast to, że osoby narażone na bierne palenie miały problemy z pamięcią wcale nie mniejsze od czynnych palaczy.

Naukowcy zgodnie twierdzą, że rzucenie palenia zdecydowanie wpływa na poprawienie pamięci. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach pisma Addiction.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania