Choroba Alzheimera w dużej mierze jest skutkiem niewłaściwej diety?

prezent_dziadek.jpg

Na łamach czasopisma JAMA Neurology ukazał się artykuł, w którym badacze podkreślają, że choroba Alzheimera w dużej mierze jest skutkiem niewłaściwej diety.

W artykule m.in. możemy przeczytać, że dieta bogata w tłuszcze nasycone (utlenione) może w bardzo krótkim czasie ogołocić mózg z czynników kluczowych dla ochrony przed chorobą Alzheimera.

Liczba nowo zdiagnozowanych przypadków choroby Alzheimera urosła w ciągu ostatniego wieku w bardzo szybkim tempie. Zdaniem naukowców z University of Washington zauważalne jest, że wzrost ten zbiegł się z rosnącą popularnością posiłków typu fast food oraz powszechnością produktów bogatych w kwasy nasycone, tłuszcze uwodornione oraz węglowodany rafinowane.

W mózgu akumulują się beta-amyloidy, które znane są z tworzenia płytek zaburzających komunikacje między neuronami. Z początku objawia się to zanikami pamięci krótkoterminowej, a na końcu prowadzi do spadku poznawczego, kurczenia mózgu i w ostateczności do śmierci.

Naukowcy odkryli, że tłuszcze nasycone w diecie mają wpływ na ilość beta-amyloidów znajdowanych w płynie mózgowo-rdzeniowym. Autorka badania, dr Suzanne Craft twierdzi, że ludzie spożywający wiele tłuszczów nasyconych i dużo cukru doświadczają zmian w ApoE (apoliproteina E), która pomaga w wyrzucaniu beta-amyloidów z mózgu. Zachodzące zmiany powodują, że proteina nie może dłużej pomagać w pozbywaniu się beta-amyloidów.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania