Co zawierają leki na grypę i przeziębienie? 3 ważne składniki

Apteka, pacjenci w aptece - zdjęcie partnera

Szeroka gama dostępnych w aptece leków na przeziębienie i grypę może niekiedy wprowadzić w dezorientację. Dostępne są one w różnej formie: tabletek, saszetek czy preparatów o konkretnym zastosowaniu, np. syropów na kaszel. Jakie składniki w nich znajdziemy i czym różni się działanie tych substancji?

1. Paracetamol

2. Witamina C

3. Fenylefryna i pseudoefedryna

Bardzo ważne jest to, że różne leki zawierają często te same lub podobne w działaniu substancje czynne, co może prowadzić do ich powielenia przy mieszaniu różnych preparatów.

Paracetamol

To substancja znajdująca się w większości leków na przeziębienie i grypę dostępnych w aptekach, takich jak Apteka Różana. Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie jest jednak środkiem przeciwzapalnym, co różni go chociażby od ibuprofenu. Łagodny dla żołądka, może jednak powodować w rzadkich sytuacjach zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub prowadzić do uszkodzenia nerek i niewydolności wątroby. Ważne, by w czasie stosowania preparatów zawierających paracetamol nie spożywać alkoholu. Sprawia on, że lek toksycznie oddziałuje na wątrobę, co może skutkować niewydolnością tego właśnie narządu.

Witamina C

Powszechnie znana jest ze swojego działania wspierającego naturalną odporność organizmu. W jej przypadku najlepsze efekty przynosi regularne zażywanie profilaktyczne, po wystąpieniu objawów chorobowych nie ma bowiem znaczącego wpływu na skrócenie czasu ich trwania. Uszczelnia natomiast i wzmacnia naczynia krwionośne, także w trakcie przeziębienia, wspomagając reakcje obronne organizmu.

Fenylefryna i pseudoefedryna

To dwie substancje działające przeciwobrzękowo. Fenylefryna oddziałuje na tzw. receptory adrenergiczne znajdujące się w ścianach naczyń krwionośnych, także tych umiejscowionych w błonie śluzowej nosa, i powoduje ich skurcz. Tym samym zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony, jednocześnie ograniczając katar. Niektóre osoby muszą jednak uważać, gdyż fenylefryna podnosi ciśnienie, a czasami może zaburzać pracę serca i wywoływać nerwowość. W podobny sposób zachowują się naczynia krwionośne po zastosowaniu pseudoefedryny. Jest to składnik często występujący w lekach udrożniających zatoki nosowe. Zmniejsza on obrzęk, usuwając uczucie zatkania i wysięk.

 

W doborze leków należy zachować ostrożność, szczególnie, aby unikać powielania niepotrzebnie tych samych lub podobnych w działaniu substancji leczniczych. Przedawkowanie nie przyspieszy kuracji, a zwiększa ryzyko występowania działań niepożądanych. Dobrze zatem skorzystać z pomocy farmaceutów, którzy są w stanie dobrać leki bezpiecznie w oparciu o objawy.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania