Ćwiczenia fizyczne odmładzają organizm

ćwiczenia w lesie freedigitalphotos.net

Grupa polskich naukowców pracujących zarówno na terenie Polski jak i USA dokonała ważnego odkrycia. Okazało się, że intensywne ćwiczenia fizyczne mocno wspierają odnawianie się komórek macierzystych, które odpowiedzialne są za regenerację narządów wewnętrznych.

Wyniki przeprowadzonych przez badaczy prac zostały przedstawione na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH), odbywającego się w tym roku w dziach 8-11 grudnia w Atlancie (USA). Głównym autorem badania jest prof. Mariusz Z. Ratajczak - kierownik Instytutu Komórki Macierzystej w Centrum Rakowym na Uniwersytecie Louisville w USA a także Katedrą Fizjologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie..

Profesor opowiada o pracach badawczych i o wnioskach z nich płynących: “O tym, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na długość życia pośrednio było wiadomo od dawna. Ludzie ćwiczący na pewno są zdrowsi. I na pewno istnieje zależność między regularnymi ćwiczeniami a długością życia i jego jakością. My pierwsi wykazaliśmy jednak, że ćwiczenia fizyczne stymulują powielanie się najmniej dojrzałych komórek macierzystych, które odpowiadają za odnawianie się tkanek i narządów w dorosłym organizmie”.

Źródło: PAP

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania