Czym są szczoteczki elektryczne?

Szczoteczka elektryczna - zdjęcie partnera

Szczoteczki manualne wciąż cieszą się wśród Polaków największą popularnością, jednak z biegiem czasu coraz większa liczba naszych rodaków decyduje się na zainwestowanie w zaawansowane urządzenie do pielęgnacji jamy ustnej. Czy wiedziałeś, że szczoteczki elektryczne potrafią w trakcie jednego mycia wyeliminować nawet kilkukrotnie więcej drobnoustrojów niż ich manualne siostry? Jeśli nie miałeś dotąd do czynienia z szczoteczkami elektrycznymi, ten artykuł okaże się z pewnością dla Ciebie niezwykle przydatny.

Szczoteczki elektryczne pojawiły się na rynku już przed wojną. Za ich ojca chrzestnego uważa się szwajcarskiego naukowca Philippe-Guy Wooga, który w 1939 roku jako pierwszy wypuścił na rynek urządzenie automatycznie obmywające jamę ustną z codziennych drobnoustrojów. W początkowym zamyśle Wooga, szczoteczka elektryczna miała służyć wyłącznie osobom z obniżoną sprawnością motoryczną oraz użytkownikom aparatów ortodontycznych. Z czasem wynalazek zyskał jednak tak wielkie uznanie, że zaczęli z niego korzystać wszyscy. Dzisiejsze szczoteczki elektryczne to już urządzenia bardzo zaawansowane, obmywające jamę ustną z wykorzystaniem niesamowitej szybkości i wielu trybów pracy.

Sposób działania szczoteczek elektrycznych

Obecnie na rynku znajdziemy trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych: rotacyjne, soniczne oraz ultradźwiękowe. Sposób działania każdej z nich postaramy Wam się teraz przybliżyć.

Szczoteczki rotacyjne są produkowane głównie przez firmę Oral-B. Posiadają okrągłą główkę czyszczącą przywodzącą na myśl profesjonalny sprzęt dentystyczny, a do usuwania z jamy ustnej bakterii używają ruchów obrotowych, których prędkość wynosi około 8000 na minutę. W bardziej zaawansowanych modelach szczoteczek elektrycznych, ruchy obrotowe są wspierane przez ruchy pulsacyjne z prędkością 40000 takich ruchów na minutę.

Drugi z typów szczoteczek elektrycznych to szczoteczki soniczne. Najpopularniejszymi producentami tego typu urządzeń są marki Philips Sonicare, Panasonic, Smilesonic czy Seysso. Szczoteczki soniczne są bardziej zaawansowanymi urządzeniami od wspomnianych wyżej szczoteczek rotacyjnych, co wyraża się chociażby ich niezwykle imponującą prędkością pracy – urządzenia soniczne są bowiem w stanie w ciągu minuty wykonać nawet 62000 ruchów. Pełną ofertę różnych rodzajów szczoteczek znajdziemy w sklepie denthelp.pl W asortymencie znajdują się zarówno szczoteczki, jak i irygatory oraz pasty do zębów i płyny do płukania ust.

Ważne właściwości szczoteczek

Prędkość pracy nie stanowi jednak jedynej różnicy pomiędzy oboma typami omawianych szczoteczek – sprowadza się ona także do jej sposobu. Szczoteczki soniczne opierają bowiem swoją skuteczność o emitowanie fal dźwiękowych, dzięki którym podczas szczotkowania dochodzi do powstania w jamie ustnej zjawiska „kawitacji”, czyli zmieszania się ze sobą wszystkich płynów. Z tych powstają następnie mikrobąbelki, precyzyjnie uderzające w płytkę nazębną. Szczoteczki soniczne posiadają również inną główkę czyszczącą niż te rotacyjne – w ich wypadku ma ona kształt podłużny, podobny do tego, który możemy zaobserwować w szczoteczkach manualnych.

Wspomnieliśmy, że na rynku dostępne są także szczoteczki ultradźwiękowe. Ich produkcją zajmuje się przede wszystkim marka Megasonex. Generalnie sposób funkcjonowania szczoteczek ultradźwiękowych jest podobny do tego, który proponują szczoteczki soniczne; z tą jednak różnicą, że szczoteczki ultradźwiękowe – jak sama nazwa wskazuje – emitują ultradźwięki, a zatem pracują jeszcze szybciej. Jak szybko? Otóż w ciągu minuty są w stanie wykonywać zadziwiające  96 000 000 pulsacji. Według ekspertów tego typu prędkość pozwala nie tylko efektywnie rozbić wszystkie codzienne naloty, ale również ma leczniczy wpływ na kondycję całej jamy ustnej.

Dlaczego warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną?

Korzystanie ze szczoteczek elektrycznych niesie za sobą wiele wymiernych korzyści, co potwierdzają zarówno stomatolodzy, jak i eksperci z branży stomatologicznej. Dzięki nim możemy przede wszystkim znacznie skuteczniej oczyścić jamę ustną z drobnoustrojów – wszystko dzięki zadziwiającej prędkości pracy szczoteczek elektrycznych oraz ich specjalnemu wyprofilowaniu.

Wszystkie zalety korzystania ze szczoteczek elektrycznych zaprezentowano poniżej:

  • niezwykle precyzyjne usuwanie codziennych nalotów (wszystko dzięki zadziwiającej prędkości pracy szczoteczek oraz sposobowi eliminowania przez nie bakterii),
  • wszechstronność (zaawansowane szczoteczki elektryczne oferują nam wiele trybów pracy, funkcji i udogodnień, dzięki którym każdy może dopasować pracę urządzeń do indywidualnych potrzeb),
  • prosta obsługa (szczoteczki elektryczne właściwie całą pracę wykonują za nas, a operuje się nimi zazwyczaj przy pomocy zaledwie jednego przycisku),
  • oszczędność czasu (urządzenia posiadają wbudowane czasomierze, które wyręczają nas w kwestii odmierzania właściwego, dwuminutowego czasu mycia, i co trzydzieści sekund sugerują konieczność zmiany obmywanej partii jamy ustnej),
  • komfort i przyjemność z użytkowania (szczoteczki elektryczne dbają o masaż dziąseł, co korzystnie wpływa na ich ukrwienie oraz ogólną kondycję),
  • działanie terapeutyczne (najbardziej zaawansowane szczoteczki, czyli te ultradźwiękowe, dzięki częstotliwości pracy 1,6 MHz świetnie sprawdzają się podczas rehabilitacji).

Jak widać, szczoteczki elektryczne są zdecydowanie urządzeniami godnymi polecenia, a korzyści wynikających z ich użytkowania jest naprawdę wiele. Wprawdzie nie stanowią one najtańszej opcji (koszt najmniej zaawansowanej szczoteczki elektrycznej to około 50 złotych), jednak warto w nie zainwestować, jeśli chcemy zapewnić sobie możliwie najlepszą pielęgnację jamy ustnej.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania