Przyczyny krwawienia dziąseł

Uśmiechnięta dziewczyna suszy zęby - zdjęcie partnera

Podczas mycia zębów na szczoteczce pojawia się krew? Nie bagatelizuj tego! Przyczyn krwawienia dziąseł może być wiele – od niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej, aż po poważne choroby. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze przyczyny krwawienia dziąseł, by szybciej im zapobiegać.

Błędy w higienie jamy ustnej

Badania dowodzą, że 90% Polaków nie umie prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Najczęściej popełnianymi błędem jest używanie szczoteczek o nieodpowiednim włosiu. Poza tym, wielu z nas zbyt krótko szczotkuje zęby, nie stosuje efektywnych metod ich mycia, nie używa nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej. W wyniku tych zaniedbań, w jamie ustnej gromadzą się bakterie, które tworzą na zębach i dziąsłach osad, który z czasem zmienia się w kamień nazębny. Powstające w efekcie stany zapalne prowadzą do krwawienia dziąseł, którego można uniknąć dzięki prawidłowej dbałości o higienę jamy ustnej. Wiele osób sądzi, że częste mycie zębów może być przyczyną ich krwawienia - to mit! Z pewnością warto jednak zwracać uwagę na to, by zbyt twarde włosie szczoteczki, za mocne lub nieuważne szczotkowanie, nie powodowały mechanicznych uszkodzeń i nie raniły dziąseł.

Dieta dla zdrowych dziąseł

Prawidłowe odżywianie pomaga utrzymać cały organizm, również dziąsła, w dobrej kondycji. Wyliczając przyczyny krwawienia dziąseł nie można nie wymienić błędów w codziennej diecie, szczególnie niedoborów witamin C oraz K. Niedobór witaminy C stosunkowo łatwo uzupełnić dzięki regularnej suplementacji i włączenie do diety produktów, które są w nią bogate. Powinni uważać na niego szczególnie palacze – palenie tytoniu zmniejsza jej wchłanianie. Ponadto, palenie ma negatywny wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym również dziąseł, przyczyniając się do ich krwawienia. Przyczyny niedoboru witaminy K są zwykle dość złożone. Wśród nich wymienia się wyjałowienie przewodu pokarmowego, spowodowane na przykład długą kuracją antybiotykową czy zaburzenia wchłaniania.

Nie ignoruj przyczyn krwawienia dziąseł

Kontrola u periodontologa, lekarza specjalizującego się w leczeniu dziąseł i innych tkanek otaczających zęby, pomoże zidentyfikować przyczyny krwawienia dziąseł. To nie niedogodność, a problem, którego nie należy ignorować. Poza wymienionymi przyczynami krwawienia dziąseł, istnieje wiele innych możliwości. Przyczyną krwawienia dziąseł może być choroba. Często jest jednym z objawów paradontozy, cukrzycy, niektórych chorób wątroby czy problemów z krzepliwością krwi. Warto wiedzieć również, że krwawienie dziąseł może być również skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków.

Pierwsza pomoc

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny krwawienia dziąseł, nie wolno go ignorować. Problem należy skonsultować ze specjalistą, ale wiele można zrobić też samemu. Ponieważ to błędy w codziennej higienie jamy ustnej są najczęstszą przyczyną problemu, należy używać specjalistycznej pasty do zębów, dopasowanej twardością szczoteczki i używać nici dentystycznej. Wsparciem w walce z krwawieniem dziąseł jest też stosowanie przeznaczonego do codziennego stosowania, specjalistycznego płynu do płukania jamy ustnej Dentosept Complex (z jego działaniem można zapoznać się tu: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-complex/).

Artykuł zewnętrzny

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania