Szczoteczka soniczna czy elektryczna - która lepsza?

Szczoteczki do zębów - zdjęcie partnera

Każdy, kto zdecyduje się dokonać wymiany tradycyjnej szczoteczki manualnej na bardziej zaawansowane, znacznie skuteczniejsze w czyszczeniu urządzenie elektryczne, stanie przed dylematem: szczoteczka elektryczna czy może soniczna? Która z nich okaże się dla mnie lepsza, oraz czym tak naprawdę oba te typy szczoteczek się od siebie różnią?

Specjaliści są zgodni: zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne doczyszczają jamę ustną znacznie skuteczniej od tradycyjnych szczoteczek manualnych. Do tego faktu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wiele osób zadaje sobie jednak zgoła inne pytanie, a mianowicie czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej, i która z nich jest efektywniejsza w codziennej higienie jamy ustnej.

Główna różnica pomiędzy oboma szczoteczkami to prędkość działania. Otóż szczoteczki elektryczne są w stanie wykonywać przeciętnie 8 tysięcy ruchów oscylacyjnych na minutę, podczas gdy te soniczne nawet 8 razy więcej. Szybkość poruszania się główki czyszczącej to jednak nie jedyna różnica pomiędzy oboma modelami. Druga istotna kwestia to zastosowana technologia. Szczoteczki soniczne swoją skuteczność opierają bowiem na wytwarzaniu fal dźwiękowych, które wprawiają włókna czyszczące w drgania prowadzące do powstawania w jamie ustnej tak zwanych „mikrobąbelków”. Ów mikrobąbelki stanowią mieszaninę śliny i pasty do zębów, i dzięki swojej specyfice są w stanie obmywać z bakterii nawet ciasne przestrzenie międzyzębowe. Szczoteczki elektryczne rotacyjne – ze względu na swoje wyprofilowanie – z oczyszczaniem miejsc trudno dostępnych radzą sobie nieco słabiej.

Szczoteczka soniczna a elektryczna – wady i zalety

Każdy produkt posiada swoje wady i zalety, dotyczy to również szczoteczek sonicznych i elektrycznych. W przypadku nich trudno jednak wyróżnić poszczególne, konkretne niedoskonałości, ponieważ oba rodzaje urządzeń potrafią się znacznie od siebie różnić w zakresie jednego typu szczoteczki. Na rynku mamy wiele szczoteczek wyposażonych w mniej bądź więcej trybów pracy, funkcji, udogodnień, czy też różniących się od siebie poręcznością czy sposobem ładowania.

Użytkownicy mający ochotę zapewnić sobie kompleksową, ukierunkowaną na różne aspekty ochronę jamy ustnej, mogą wybrać bardziej zaawansowane, droższe produkty, podczas gdy osoby, którym wystarczą podstawowe funkcje czyszczące, mają możliwość skorzystać z tańszych i odpowiednio uboższych urządzeń. Każdy może zatem dokonać wyboru wedle własnego uznania. Zdecydowana większość dostępnych na rynku szczoteczek elektrycznych, oraz część sonicznych, wymaga ładowania za pośrednictwem stacji podłączonej do prądu tradycyjną wtyczką. Bardziej zaawansowane produkty soniczne można jednak ładować przez kabel USB, co – na przykład dla osób, które sporo podróżują – może okazać się sporym udogodnieniem.

Na pewno wśród zalet szczoteczek sonicznych możemy odnotować rodzaj ruchów, jakie one wykonują – są to bowiem ruchy wymiatające, które zalecają w trakcie codziennej higieny jamy ustnej stomatolodzy. Więcej informacji na ten temat oraz recenzje najlepszych szczoteczek sonicznych i elektrycznych znajdziemy na stronie szczoteczka-elektryczna.edu.pl Szczoteczki elektryczne wykonują natomiast ruchy oscylacyjne i pulsacyjne, które również są skuteczne, jednak – jak podkreślono wcześniej – nie dają aż tak wysokiej efektywności czyszczenia w newralgicznych przestrzeniach międzyzębowych, co jest ich drobnym mankamentem.

Którą szczoteczkę wybrać dla dziecka?

Szczoteczki elektryczne mogą użytkować dzieci, które ukończyły trzeci rok życia, natomiast wśród szczoteczek sonicznych możemy również znaleźć produkty, z których mogą korzystać nawet szkraby, które dopiero rozpoczęły ząbkowanie. Urządzenia przeznaczone dla tak małych dzieci charakteryzują się wyjątkową delikatnością (nie wykonują one kilkudziesięciu tysięcy, a od 5 do 16 tysięcy ruchów na minutę) oraz specjalnym, dopasowanym idealnie do jamy ustnej najmłodszych wyprofilowaniem.

Produkty stworzone z myślą o niemowlakach nie posiadają włosia, i cechują się silikonowymi wypustkami, które łatwo utrzymać w czystości. Szczoteczki dla dzieci nieco starszych – bez względu soniczne czy elektryczne – wyposażone są zaś dodatkowo w kolorowe, przedstawiające ulubione bajkowe postaci rękojeści, czy też specjalne funkcje usprawniające codzienne szczotkowanie (tak jak chociażby wygrywane w trakcie mycia melodyjki czy specjalny timer, odmierzający za malucha właściwy czas szczotkowania). Dzięki takim rozwiązaniom dziecko przystępuje do codziennej higieny jamy ustnej z przyjemnością.

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania