Dlaczego osoby w kształcie jabłka mają większe ryzyko choroby nerek?

Silhouettes Of Fat Women, sattva / www.freedigitalphotos.net

Nowe badanie może pomóc wyjaśnić, dlaczego posiadanie sylwetki w kształcie jabłka (czyli gdy nasze zbędne kilogramy znajdują się w okolicach środka ciała) jest bardziej związane z chorobami nerek niż bycie w kształcie gruszki, niezależnie od BMI.

Naukowcy z Holandii odkryli, że gorsza praca nerek, niższy przepływ krwi, a także wyższe ciśnienie krwi w nerkach występuje z wyższym prawdopodobieństwem u osób w kształcie jabłka.

Arjan Kwakernaak wraz z kolegami z University Medical Center Groningen przedstawił swoje wyniki 11 kwietnia online zanim pojawiły się w czasopiśmie Journal of the American Society of Nephrology (JASN).

Naukowcy już wiedzą, że noszenie nadmiaru tkanki tłuszczowej po środku jest ściślej związane z chorobą nerek niż noszenie jej wokół bioder, ale podstawowe mechanizmy nie były dobrze poznane.

Kwakernaak powiedział w komunikacie prasowym:
"Okazało się, że osoby w kształcie jabłka- nawet całkowicie zdrowe i z normalnym ciśnieniem krwi -mają podwyższone ciśnienie krwi w nerkach. Gdy mają nadwagę lub są otyłe to jest nawet gorzej”

Wraz z kolegami sugeruje, że podwyższone ciśnienie krwi w nerkach może wyjaśniać, dlaczego ludzie w kształcie jabłka mają większe ryzyko choroby nerek w późniejszym okresie życia.

Proponują, że takie osoby mogą skorzystać z zabiegów, które obniżają ciśnienie krwi w nerkach.

Wcześniejsze badania sugerowały, że ograniczenie spożycia soli może obniżać ciśnienie krwi nerek, podobnie jak leki, które pomagają regulować układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAA lub RAAS).

Kwakernaak powiedział: „Nasze obecne dane wskazują, że takie interwencje mogą być szczególnie przydatne u pacjentów z centralnym rozłożeniem tkanki tłuszczowej”

Źródło: medicinalnewstoday.com

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania