Duże ilości kawy mogą chronić przed rakiem prostaty.

Kawa - freerangestock.com

Pijący regularnie kawę mężczyźni nie ważne czy ta z kofeiną czy też bez są w mniejszym stopniu narażeni na zachorowanie na agresywny typ raka prostaty – tak pokazują badania przeprowadzone na prawie 48 tysiącach mężczyzn z USA – pisze „Journal of the National Cancer Institute”.

Jak dodaje główna autorka badan – Kathryn Wilson z Wydziały Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda, jeżeli przyszłe testy będą potwierdzały dotychczasowe obserwacje zespołu, picie kawy znajdzie się na liście czynników które można modyfikować lub tez kontrolować aby obniżyć ryzyko wystąpienia agresywnego raka prostaty. Naukowcy z Uniwersytetu we współpracy z naukowcami ze Szwecji i Singapuru przeprowadzili analizę danych zebranych przez 20 lat wśród 48 tysięcy mężczyzn. Raz na 4 lata mężczyźni uczestniczący w badaniu dostarczali informacji na temat ilości spożywanej kawy. W trakcie badania zostało zdiagnozowanych 5 tysięcy przypadków raka prostaty z czego 642 z nich było zaawansowanych czyli w stadium w którym doszło do przerzutów lub które szybko spowodowały śmierć pacjenta. Analiza naukowców pokazała iż mężczyźni pijący największe ilości kawy minimum 6 filiżanek dziennie mieli około 20% mniej szans na zachorowania na nowotwór prostaty w porównaniu z uczestnikami badania którzy kofeinowego napoju pili mniej. Jeszcze większy efekt został odnotowały w odniesieniu do agresywnego typu raka prostaty – aż 60% niższa zachorowalność, a u osób pijących 3 filiżanki dziennie – 30%. Ciekawym jest to iż ten sam efekt dawała zarówno kawa z kofeiną jak i bezkofeinowa. Dlatego tez naukowcy podejrzewają iż za obniżenie ryzyka agresywnego nowotworu odpowiadają inne składniki kawy.

Przypominają oni iż kawa zawiera m.in. kwasy fenolowe o działaniu przeciwutleniającym, mające funkcje łagodzącą stany zapalne mogące brać udział rozwoju nowotworu, korzystnie w0pływajace na metabolizm glukozy. Picie kawy zostało również powiązane z niższym poziomem aktywnego biologicznie testosteronu we krwi, który jest hormonem przyczyniającym się do rozwoju raka. Według badaczy jeżeli ich wyniki zostaną potwierdzone dalszymi badaniami to obniżenie agresywnego raka gruczołu krokowego będzie można powodować dzięki czarnemu napojowi. Z dotychczasowych prac wynika niż osoby lubiące pić kawę mają z tego rytuału same korzyści.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania