Dziecko powinno dorastać w towarzystwie psa

pies i dziecko,by Tina Phillips/ www.freedigitalphotos.net

Tytułowy wniosek można wyciągnąć z najnowszych badań przeprowadzonych w Finlandii. Okazuje się, że przebywanie w towarzystwie czworonogów może mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie dziecka, ale także na jego odporność. Naukowcy prześledzili rozwój 397 dzieci od momentu narodzin do wczesnych lat życia.

Badanie to pokazało, że dzieci przebywające z psami miały o 31 % mniej przypadków zakażenia dróg oddechowych, aż o 44% mniej infekcji ucha, a także ilość recept na antybiotyki im wypisywanych była mniejsza o 29%. Badanie pokazało także, że kontakt z kotami może działać dobrze na dziecko, ale w tym przypadku są to dużo mniejsze wartości procentowe. Np. ilość recept wypisywana tym dzieciom była tylko 2% mniejsza.

Spośród dzieci biorących udział w badaniu 35% mieszkało z psami, 24% z kotami, pozostałe żyły bez towarzystwa czworonogów. Naukowcy brali jednak pod uwagę kontakt ze zwierzętami poza domem.

Badanie prowadzone było między innymi przez dr Eija Bergroth, pediatrę z Kuopio University Hospital w Finlandii. Dr Bergroth komentuje: ,,Pod uwagę braliśmy fakt, że psy mogą przynosić brud bądź ziemię z dworu do domu, dzięki czemu układ immunologiczny jest silniejszy, a także to, że te zwierzęta mają coś w sobie”. Naukowcy twierdzą, że z całą pewnością nie ma powodów aby zabraniać dzieciom przebywać ze zwierzętami i nie może się to źle przyczynić dla zdrowia dziecka.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania