Dzięki skutecznemu zwalczaniu bólu wzrasta jednocześnie efektywność terapii.

krew_szpital_jup_550.jpeg

Chorzy odczuwający ból gorzej znoszoną terapię i ich śmierć nadchodzi szybciej niż u osób które nie czują bólu dzięki skutecznemu jego zwalczaniu. Dlatego tez każdy ból przy każdej chorobie powinien być niwelowany jak najskuteczniej.

Subiektywizm jaki towarzyszy odczuwaniu bólu sprawia iż trudno jest zmierzyć jego poziom u każdego pacjenta. To powoduje iż powszechnie stosowana skala do oceny natężenia bólu jest skala wizualno-analogowa -VAS będąca 10-centywmetrowym odcinkiem którego początek jest określany jako 0 i jest równoznaczny z całkowitym brakiem bólu. Koniec tego odcinka czyli 10 odpowiada najsilniejszemu odczuwaniu bólu jaki pacjent jest w stanie sobie wyobrazić. Przy bólu występują negatywne i silne emocje od leku, gniewu po nawet stany depresyjne co również skutkuje tym że osoby chore nie radzą sobie z bólem przez co jego odczucie staje się silniejsze niż mogłaby ten sam ból odczuwać inna osoba. Taka sytuacja skutkuje dłuższym czasem prowadzonej terapii i tym że pacjent gorzej reaguje na stosowane leczenie. Według ekspertów od leczenia bólu, w trakcie długotrwałej choroby lekarz opiekujący się pacjentem musi zadbać o to aby chory nie cierpiał lub aby ból niwelować w jak największym stopniu. Leczeniu powinien podlegać już umiarkowany ból oceniany na pacjenta między 4 a 6 a bóle powyżej 7 w skali VAS powinny być bezwzględnie niwelowane. Lekarze z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu alarmują iż optymalizacja leczenia bólu jest opłacalnym zabiegiem w terapii dla budżetu państwa gdyż leczeni bólu pooperacyjnego przyspiesza nie tylko powrót do zdrowia u pacjenta lecz równiez skraca się jego pobyt w szpitalu. Niestety polskie szpitale nie posiadają formalnego obowiązku aby prowadzić u każdego z pacjentów specjalistyczne procedury przeciwbólowe co powoduje problemy. Dodatkowo utrudnieniu w leczeniu bóli pooperacyjnych u pacjenta dostarcza bark osobnych przepisów które by regulowały pojęcie bólu gdyż leczenie bólu na razie jest wliczane w procedurę operacyjną.

Zdaniem ekspertów polscy lekarze i pacjenci wciąż są przekonani o tym że ból zawsze musi towarzyszyć leczeniu i trzeba go zgodnością znosić. tymczasem jest to niepotrzebny utrudniający terapię czynnik który przysparza problemów zarówno jednym jak i drugim.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania