Gry – nauka i rozwój?

Young Girl Browsing The Internet, Stuart Miles / www.freedigitalphotos.net

Hiszpańskie badaczki w artykule opublikowanym w Electronic Journal of Research in Educational Psychology dowodzą, że gry komputerowe są środkiem do wzbogacania zdobytych doświadczeń i nabywania nowych, przydatnych umiejętności, a nie tylko jak powszechnie się twierdzi źródłem rozrywki.

Natalia Monjelat i Pilar Lacasa oraz Laura Mendez-Zaballos zbadały jakie procesy myślowe uruchamiają się podczas rozwiązywania różnorodnych problemów występujących w grach wideo.

Gracz skupia się często na osiągnięciu ustalonego od samego początku celu. Stworzono wiele gier, które w nakreślonych przez ich autorów ramach, pozwalają na samodzielne ustalanie celów pośrednich jak i tego ostatecznego.

Pierwsza i ostatnia z wymienionych badaczek podczas warsztatów przeprowadzonych w jednej z madryckich szkół średnich nagrały 10 uczniów i ich nauczyciela. Odbyło się siedem spotkań. Nastolatki spotykały się w tygodniu i przez godzinę, w parach bądź grupach trzyosobowych tworzyły i stopniowo rozbudowywały wirtualne miasto w symulacyjnej grze Sim City Creator.

Zaobserwowano, że uczniowie stosują metodę małych kroków- przechodzenie od jednego pośredniego celu do drugiego. Uczniowie korzystali z posiadanych już schematów działania i wykorzystywali je w nowych sytuacjach, bądź dokonywali modyfikacji odpowiednio do swoich potrzeb.

Autorki podsumowały, że rozwiązywanie wirtualnych problemów powoduje poszerzanie wiedzy i kształtowanie nowych umiejętności, które można wykorzystać w życiu codziennym.

Źródło: http://tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania