Lek na złe wspomnienia.

depresja1.jpg

Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu są w trakcie prowadzenia badań nad lekiem który mógłby wymazywać złe wspomnienia z mózgu pacjenta. Prace naukowe o których można przeczytać w „Le Devoir’” poddają wątpliwości stwierdzenie według którego niemożliwe jest modyfikowanie wspomnień kiedy tylko one wyryją się one w mózgu i utwierdza w naszej pamięci długotrwałej.

Już od dekadę temu pewien naukowiec z Uniwersytetu Mc Gill Karim Nader wykazał w swoich badaniach na przykładzie zwierzęcego modelu że kiedy wspomnienie pojawia się pamięć wchodzi w stan niestabilny i wtedy może zostać ona zmieniona. Dzięki jego odkryciu naukowcy z Centrum Badań nad Stresem Ludzkim szpitala Louis-H.Lanfotaine rozpoczęli swoje badania, główną autorką pracy naukowej jest Marie-France Miarin, która razem ze swoim zespołem spowodowała użyć u człowieka zwierzęcego modelu Karima Nader. Aby przeprowadzić tą modyfikację pamięciowa badacze zainteresowali się wpływem kortyzolu hormonu stresu na pamięć. Efekt działania leku który zaburzałby syntezę tego hormonu w organizmie metyraponu został przetestowana na grupie 33 mężczyzn. Najpierw uczestnicy zostali poproszeni o nauczenie się historyjki która składała się z negatywnych i neutralnych elementów. 3 dni później grupa została podzielona na 3 podgrupy gdzie jedna z nich otrzymywała środek placebo, druga dostawała dawkę nowego leku metyrapony a ostatnia otrzymywała podwójną dawkę leku. Uczestnicy następnie zostali poproszeni o odświeżenie wspomnień na temat nauczonej sprzed paru dni historii. Wszyscy mężczyźni ponownie po 4 dniach zostali przyjęci przez lekarzy aby sprawdzić jak zniknęło działanie leku. Zostali oni poddania identycznemu jak poprzednie ćwiczeniu. Naukowcy mogli w ten sposób stwierdzić iż podany uczestnikom badania nie tylko załagodził lecz w pełni zdołał wymazać negatywne wspomnienia nie tylko na krótką chwilę lecz jego działanie utrzymywało się przez dłuższy okres czasu.

Efekt uzyskany w badaniu pojawił się tylko u tych uczestników który otrzymali podwójną dawkę leku. Badacze są zdania iż ich prace na ten temat mogą być pomocne w przyszłości osobom dotkniętym szokiem powypadkowym w lepszym pogodzeniu się z przeżytymi wydarzeniami lecz nie jest to metoda która będzie zastępowała standardową terapię psychologiczna.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania