Lepsza metoda na radzenie sobie ze złymi wspomnieniami

victim,  kenfotos / www.freedigitalphotos.net

Co jest Twoim najgorszym wspomnieniem? Jak to wpływa na Twoje samopoczucie?

Według psychologów, pamiętanie emocji, które odczuwało się podczas osobistych negatywnych doświadczeń, tego jak bardzo było się smutnym lub jak bardzo zawstydzonym, zakłopotanym, może doprowadzić do zaburzeń emocjonalnych, zwłaszcza wtedy, kiedy nie można o tym przestać myśleć.

Nowe badanie sugeruje, że w momencie kiedy negatywne wspomnienia "wkradają się", myślenie o ich kontekście, a nie o tym, co się odczuwało, jest stosunkowo łatwym i skutecznym sposobem na złagodzenie ich negatywnych skutków.

Badacze z Instytutu Beckman Uniwersytetu Illinois, kierowani przez profesora psychologii Florin Dolcos'a z Cognitive Neuroscience Group, studiowali behawioralne i neuronowe mechanizmy koncentrowania się na elementach kontekstu wspomnień, a nie emocjach towarzyszących wspomnieniu. Według nich myślenie o elementach kontekstu znacznie zmniejsza wpływ emocjonalny wspomnień.

Korzystanie z tej strategii sprzyja zdrowemu funkcjonowaniu nie tylko poprzez zmniejszenie negatywnego wpływu przypominania sobie niechcianych wspomnień, ale również poprzez zwiększenie pozytywnego wpływu wspomnień, które mają dużą wartość dla człowieka.

Źródło: ScienceDaily

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania