Inteligentni ludzie są bardziej skłonni zaufać innym

ręka męska, by stockimages/ www.freedigitalphotos.net

Często potrafisz zaufać innym? Jeśli tak, to możesz reprezentować wysoki poziom inteligencji. Nowe badanie z Uniwersytetu w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii sugeruje, że inteligentni ludzie są bardziej skłonni zaufać innym ludziom, w porównaniu z tymi, którzy są mniej rozgarnięci.

Zespół badawczy kierowany przez Noah Carl z uniwersyteckiego Wydziału Socjologii opublikował niedawno swoje wyniki w czasopiśmie PLOS ONE.

Na potrzeby badania, naukowcy przeanalizowali dane z General Social Survey (GSS)- sondażu opinii publicznej, w którym co 1-2 lata brały udział osoby dorosłe ze Stanów Zjednoczonych.

Ankieta dotyczyła charakterystyki socjoekonomicznej uczestników, ich zachowań i postaw społecznych.

Badacze podkreślają, że w poprzednich badaniach, dane z sondażu zostały wykorzystane w celu ocenienia ogólnego zaufania i inteligencji, ale ich badanie jest pierwszym, które wykorzystało dane w celu określenia relacji między nimi.

W ramach badania, poziom inteligencji uczestników został zmierzony za pomocą testu, dokonano również oceny jak dobrze uczestnicy zrozumieli pytania ankietowe.

Wyjaśniając potencjalne przyczyny tego zjawiska, badacze mówią, że inteligentne osoby są lepszymi "sędziami charakteru", więc mają tendencję do rozwijania relacji z ludźmi, którzy z mniejszym prawdopodobieństwem ich oszukają.

Zdanie naukowców, inteligentni ludzie również wydają się być lepsi w ocenieniu sytuacji.

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania