Ludzie są mniej skłonni do oszukiwania rano, a bardziej po południu

Face, by posterize/ www.freedigitalphotos.net

Na łamach czasopisma Psychological Science możemy przeczytać, że nasilenie skłonności do oszustwa podlega zmianom w ciągu dnia: godziny poranne sprzyjają uczciwości, a popołudniowe mniej moralnym zachowaniom.

Zjawisko to, zostało nazwane przez amerykańskich naukowców, którzy przeprowadzali eksperymenty, efektem porannej moralności. Eksperymenty dotyczyły nieetycznego postępowania. Przeprowadzali je naukowcy z Harvard University i University of Utah.

Według badaczy osłabienie poziomu samokontroli związanej z unikaniem nieetycznych zachowań w ciągu dnia wynika ze zmęczenia codziennymi czynnościami i wykonywania powtarzalnych zadań.

Zadanie osób uczestniczących w badaniu polegało na oglądaniu kropek wyświetlanych na ekranie i wskazywaniu, po której stronie jest ich więcej ich zdaniem. Do oszukiwania zachęcało ich to, że badanym przyznawano nagrody pieniężne, które były uzależnione od wskazywania prawej strony ekranu, a nie od ilości poprawnych odpowiedzi.

Analiza wyników pokazała, że osoby uczestniczące w eksperymencie w godzinach między 8 a 12 rano postępowały bardziej uczciwe niż osoby, które brały w nim udział popołudniu, w godzinach między 12 a 18.

Co więcej, naukowcy uważają, że efekt porannej moralności w większej mierze zależy od indywidualnego poziomu "rozluźnienia moralnego" (ogólna skłonność człowieka do zachowań niemoralnych bez odczuwania winy i innych negatywnych emocji).

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania