Marzysz o starcie w maratonie lub triathlonie? Zacznij od wizyty u internisty.

1.jpg

O dobrodziejstwach regularnego wysiłku napisano już tomy książek. W ostatnim czasie coraz modniejszy staje się udział w maratonach, organizowanych przy różnych okazjach. Jako dyscyplina olimpijska, jest to bieg na dystansie 42km 195m. Ludzie biorący udział w biegach, organizowanych także w wielu polskich miastach, to zarówno zawodowcy, jak i amatorzy. Dla jednych jest to sposób na zarabianie pieniędzy, dla innych przełamywanie własnych ograniczeń, dla jeszcze innych po prostu dobra zabawa. Nierzadko biegi maratońskie są organizowane w celach charytatywnych. Wysiłek fizyczny, wykonywany podczas maratonu jest dla organizmu człowieka ogromny, dlatego podjęcie tego wyzwania wymaga długotrwałego przygotowania. Dyscypliną, która podobnie do maratonu, zyskuje coraz większą popularność, jest triathlon, będący kombinacją pływania, kolarstwa i biegania. Podobnie do maratonu, start w zawodach triathlonowych również wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego.

Aby bezpiecznie uprawiać sporty wytrzymałościowe, trzeba być zdrowym

W związku z faktem, że i maraton i triathlon należą do sportów, które w najwyższym stopniu obciążają organizm człowieka, zawsze decyzja o ich podjęciu powinna być poprzedzona badaniem internistycznym i oceną wydolności organizmu. Wstępna wizyta u lekarza ma też za zadanie wykrycie ewentualnych chorób, o których nie wiedzieliśmy, po to by maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo uprawiania sportu.

Aby sprostać długotrwałemu, dużemu wysiłkowi, sprawne musi być całe nasze ciało: układ krążenia, oddychania, nerwowy oraz kostno-szkieletowy. Ponadto niezbędna jest prawidłowa praca narządów odpowiedzialnych za gospodarkę hormonalną, nerek i wątroby. Wydolność wszystkich powyższych układów i narządów lekarz może ocenić na podstawie przeprowadzonego z pacjentem wywiadu, badania lekarskiego oraz badań dodatkowych, do których z pewnością zaliczyć należy EKG, pomiar ciśnienia tętniczego i badania analityczne z krwi. Warte rozważenia przed podjęciem sportów wytrzymałościowych jest również wykonanie ECHO serca, próby wysiłkowej, spirometrii oraz zdjęcia RTG klatki piersiowej.

Z kropli krwi można wiele wyczytać

Do podstawowych badań laboratoryjnych wykonywanych z krwi należy morfologia, mogąca ujawnić anemię, czerwienicę, małopłytkowości lub nadpłytkowości, zaburzenia odporności, czy toczące się procesy zapalne. Każdy taki stan może stanowić zagrożenie podczas podejmowanej aktywności fizycznej i wpływać na wydolność organizmu. Ponieważ każdy sport wiąże się z ryzykiem urazu, warto zbadać parametry krzepnięcia, tak by nie zaskoczyło nas krwawienie dostawowe lub przedłużone krwawienie po urazie. Ocena stężenia elektrolitów oraz glukozy pośrednio świadczy o prawidłowym działaniu układu hormonalnego. Dodatkowo powinno się zbadać stężenie TSH, w poszukiwaniu ewentualnych chorób tarczycy. Wydolność nerek ocenimy badając kreatyninę i mocznik w surowicy, natomiast o stanie wątroby powie nam bilirubina oraz enzymy wątrobowe: ASPAT i ALAT. Przedstawiony powyżej pakiet badań nie wyczerpuje oczywiście wszystkich możliwości diagnostycznych i u ludzi zdrowych powinien być traktowany jako przesiewowy. Jeśli lekarz podczas badania będzie podejrzewał jakąś chorobę, może dodatkowo zlecić inne badania laboratoryjne, czynnościowe lub obrazowe.

Sport to zdrowie

Niewątpliwie wysiłek fizyczny niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych. Wszystkie amerykańskie, europejskie oraz krajowe towarzystwa kardiologiczne zalecają podejmowanie regularnej aktywności fizycznej, powtarzanej kilka razy w tygodniu. Podejmując decyzję o uprawianiu sportu zawsze warto pamiętać o bezpieczeństwie, a to związane jest zarówno z prawidłowym planem treningowym i techniką ćwiczeń, jak również ze świadomą decyzją o wstępnych i następnie okresowych badaniach lekarskich. Wiedząc, że nasze zdrowie jest w dobrej kondycji, łatwiej będzie nam cieszyć się z coraz lepszych wyników sportowych.

Artykuł przygotowany przez specjalistów serwisu Medipartner.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania