Negatywny wpływ spożywania marihuany w okresie dojrzewania na edukację szkolną

marihuana freedigitalphotos.net

Badanie wydaje się dolewać oliwy do ognia w ciągłej dyskusji toczącej się wokół tematu stosowania marihuany.

Naukowcy powiązali częste stosowanie marihuany przez młodzież z obniżeniem jej osiągnięć w nauce i spadkiem ogólnego poziomu wykształcenia. Badanie wskazuje także na negatywne skutki, częstego stosowania tej używki, na zdrowie. Z szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego, o którego pogorszeniu świadczy przede wszystkim odnotowana zwiększona ilość prób samobójczych.

Główny autor badania, dr Edmund Silins, mówi, że wyniki "dostarczają silnych dowodów na to, że zapobieganie lub chociażby opóźnienie wieku, w którym sięga się po marihuanę zapewni prawdopodobnie zarówno korzyści zdrowotne, jak i społeczne." Bowiem konopie indyjskie, powszechnie nazywane marihuaną, mogą wpływać nie tylko na nastrój, ale i na odbiór świata, funkcjonowanie w społeczeństwie oraz na inne funkcje poznawcze.

Zespół, złożony z naukowców pochodzących z Australii i Nowej Zelandii, otrzymał dofinansowanie do swoich badań od australijskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych i opublikował je w czasopiśmie The Lancet Psychiatry .

Wielu badaczy, wskazuje także na pozytywny wpływ stosowania konopi i mowa tu o stosowaniu jej w charakterze terapeutycznym, jako środek uśmierzający ból, łagodzący objawy chorób takich, jak stwardnienie rozsiane czy zespół stresu pourazowego. Jednak autor badań Richard Mattick uważa, że legalizacja marihuany mogłaby się przyczynić do „zwiększenia prawdopodobieństwa, że narkotyk stanie się bardziej dostępny dla młodych ludzi."

Marihuana jest najczęściej stosowanym nielegalnym narkotykiem na świecie. Według raportu amerykańskiego Narodowego Instytutu Nadużywania Narkotyków około 7% uczniów będących w ostatniej klasie liceum stosuje marihuanę prawie codziennie, a około 46% uczniów z ostatniej klasy próbowało narkotyku chociaż raz, w pewnym okresie ich życia.

Chociaż badania wykorzystują dane na temat młodzieży pochodzącej z Australii i Nowej Zelandii, autorzy badania twierdzą, że statystyki używania konopi w różnych krajach o wysokich dochodach są podobne.

Do badań naukowcy wykorzystali dane 3765 uczestników z trzech dużych, długoterminowych badań dotyczących śledzenia stosowania marihuany przez młodzież.
W zależności od częstotliwości zażywania konopi indyjskich przez uczestnika:
- nigdy,
- mniej niż raz w miesiącu,
- raz w miesiącu lub częściej,
- raz w tygodniu lub częściej,
- codziennie,
naukowcy ustalali, ilu i którzy z uczestników:
- uzależnili się od konopi,
- ukończyli szkołę średnią,
- cierpieli na depresję,
- uzyskali dyplom uniwersytecki
- próbowali się zabić
- stosowali inne nielegalne narkotyki
- mieli dobrą sytuacje majątkową, i w zależności od tych ustaleń wyciągnęli odpowiednie wnioski.

Naukowcy odkryli przede wszystkim znaczący związek pomiędzy częstotliwością stosowania marihuany i poziomem osiągnięć i edukacji, po wcześniejszym uwzględnieniu potencjalnych czynników zakłócających, takich jak status społeczno-ekonomiczny i choroby psychiczne.

Z badań wynika, że w przypadku osób, które zażywają marihuanę codziennie przed osiągnięciem wieku 17 lat występuje 60% większe prawdopodobieństwo nie ukończenia szkoły średniej lub nie uzyskania dyplomu, niż w przypadku osób, które nigdy nie sięgną po konopie. Są one także 18 razy bardziej narażone na uzależnienie się od marihuany, 8 razy częściej sięgają po inne narkotyki, 7 razy częściej próbują popełnić samobójstwo w wieku 25 lat.

Źródło: MedicalNewsToday

Jasne mlodziez nie powinna

Jasne mlodziez nie powinna uzywac zadnych substacji psychoaktywnych, w tym alkoholu...a jednak ten drugi jest legalny a ten fakt nie przyczynia sie do„zwiększenia prawdopodobieństwa, że narkotyk stanie się bardziej dostępny dla młodych ludzi."..

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania