Niemowlę ciągle płacze – może to przez rozwój ADHD?!

Kid - freerangestock.com

Niemowlęta które właśnie w tym okresie rozwoju maja problemy ze snem i nie chcą przyjmować pokarmu, są w znaczny sposób narażone na pojawienie się u nich w wieku późniejszym zaburzeń i problemów behawioralnych oraz kognitywych które są charakterystyczne dla zespołu ADHD - donosi pismo „Archoves of Disease In Childood”.

Problemy behawioralne i zaburzenia kognitywne dotyczą około 20% małych dzieci które nie ukończyły jeszcze 1 roku życia. Jak pokazały przeprowadzone przez naukowców międzynarodowe badani u takich maluchów dużo częściej są diagnozowane w wieku późniejszym problemy behawioralne takie jak ADHD i zachowania eksternalizacyjne – słabo kontrolowane. Badacze z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii, niemieckiego Uniwersytetu Ruhry w Bochum i Uniwersytetu Bazylejskiego w Szwajcarii dokonali szczegółowej analizy 22 wcześniej przeprowadzonych testów i badań które obejmowały lata o 1987 do 2006. Łącznię w tych badaniach udział wzięło 16 848 dzieci. Problemy natury behawioralnej zostały podzielone przez naukowców na 4 grup. Pierwsza stanowiły problemy internalizacyjne czyli pojawianie się lęków, depresji, wycofania społecznego, druga to problemy ekstranalizacyjne – zachowani agresywne, destrukcyjne, histeryczne. Kolejną grupę stanowił zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi czyli w skrócie ADHD oraz ostatnia grupa to ogólne problemy z zachowaniem.

Jak zauważyli naukowcy, im więcej zaburzeń regulacyjnych było diagnozowanych u dziecka już w wieku niemowlęcym, tym częściej zdarzało się że takie dzieci w przyszłości miały wyżej wymienione problemy. Dodatkową bardzo ważna rolę odgrywały czynniki rodzinne w tym również problemy psychospołeczne i komunikacyjne. Jak podsumowali autorzy badań – zaburzenia regulacyjne wieku niemowlęcego połączone z czynnikami ryzyka pochodzącymi z otaczającego środowiska wymagają wczesnej interwencji dla zminimalizowania lub zapobiegnięcia rozwoju tych zaburzeń i ich długotrwałym konsekwencjom.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania