Nowe odkrycia dotyczące leczenia schizofrenii.

human brain, digitalart / www.freedigitalpfotos.net

Badania przeprowadzone przez zespół prof. Jespera Ekelunda z Uniwersytetu w Helsinkach pokazały, że aplikowanie bardzo wysokich dawek famotydyny (200 mg na dobę) pozwala pokonać barierę krew-mózg i wpłynąć na układ histaminowy mózgu.

Stan chorych na schizofrenię zaczyna poprawiać się już po tygodniu. Po upływie miesiąca zmiany w intensywności objawów uzyskują poziom istotności statystycznej.

Famotydyna jest stosowana, jako lek przeciwko zgadze. Jednak w standardowej formie prawie w ogóle nie dociera do mózgu. Finowie zwiększyli 5-krotnie normalną dawkę, aby to zmienić.

Badanie obejmowało 30 pacjentów, u których zdiagnozowano schizofrenię. Podzielono ich na 2 grupy:
• Przyjmującą famotydynę.
• Przyjmującą placebo.

Natężenie objawów zmalało w grupie eksperymentalnej, osoby z tej grupy pozytywnie zareagowały na leczenie. Natomiast intensywność objawów utrzymała się w grupie kontrolnej.

Eksperyment przeprowadzony przez Finów to pierwsze randomizowane, kontrolowane testy oddziaływania H2-blokerów na schizofreników.

Na razie jednak, famotydyny nie powinno wykorzystywać się w terapii schizofrenii, ponieważ należy jeszcze sprawdzić, czy stosowanie dużych jej dawek jest bezpieczne w dłużej perspektywie czasowej.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania