Pacjent po rekonstrukcji krtani już może mówić i oddychać bez pomocy rurki.

sztuczna-krtan.jpg

65-letni pacjent który przed 2 tygodniami w Instytucie Onkologii w Gliwicach przeszedł pierwszą w naszym kraju rekonstrukcję połowy krtani już może samodzielnie mówić. W poniedziałek została mu usunięta rurka tracheotomijna która umożliwiała mu wcześniej samodzielne oddychanie.

Fakt ten jest potwierdzeniem sukcesu skomplikowanego i pionierskiego w skali Europejskiej zabiegu. Wcześniej osoby w sytuacji pacjenta którzy chorowali na aka krtani tak zaawansowanego byli skazani na oddychanie do końca życia przez rurkę. Osoby takie również nie mogły mówić samodzielne a do porozumiewania się używali tzw. sztucznej krtani. Podczas 9-godzinnej operacji lekarze najpierw usunęli pacjentowi nowotwór razem z całą prawa częścią krtani i przyległymi do organu węzłami chłonnymi. Następnie organ jakim jest krtań została zrekonstruowana z własnych tkanek pacjenta, które zostały pobrane i spreparowane w trakcie tej samej operacji – były to chrząstki żebra, płat powięzi ze skroni oraz śluzówka z policzka. W kilka minut po usunięciu rurki pacjent mógł na razie szeptem i z wysiłkiem lecz w pełni zrozumiale powiedzieć iż czuje się dobrze i ze ta operacja uratowała mu życie. Lekarze również dobrze oceniają stan pacjenta i przewidują iż jego głos w mirę czasy będzie się wzmacniał. Pacjent w ciągu najbliższego tygodnia ma opuścić szpital.

Pacjent cierpiał na nowotwór w średnim stopniu zaawansowania u był w ogólnie dobrym stanie dzięki czemu mógł być zaawansowany do tego typu długiego zabiegu. Chrząstka z jego żebra stanowiła rodzaj stelaża który został następnie otoczony płatem powięzi z naczyniami krwionośnymi które zostały pobrane spod skóry w rejonie skroni.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania