Palenie przy dziecku upośledza jego odruch kaszlu

palenie_d.jpg

Odruch kaszlu wywołany dymem tytoniowym jest naturalną reakcją organizmu. Chroni płuca przed szkodliwymi czynnikami drażniącymi takimi jak np. kurz bądź chemikalia. Bierne palenie upośledza ten odruch u dzieci i młodzieży.

Badacze z Monell Center sprawdzili w jaki sposób bierne palenie wpływa na upośledzenie odruchu kaszlu u dzieci i młodzieży.

Przeprowadzili eksperyment w którym wzięło udział 38 wolontariuszy w wieku 10 – 17 lat. 21 z nich nie miało wcześniej dużej styczności z dymem papierosowym, pozostałe 17 osób regularnie narażane było na bierne palenie.

Badani wdychali z nebulizatora wzrastające stężenie kapsaicyny (piekący składnik papryczki chili wywołujący kaszel). Stężenie kapsaicyny zwiększane było po każdej inhalacji do momentu, kiedy badany zakasłał dwukrotnie – eksperyment opisano w „Tobacco and Nicotine Research"

Okazało się, że badani, którzy regularnie narażeni byli na wdychanie dymu tytoniowego potrzebowali dwukrotnie wyższej dawki kapsaicyny niż osoby, które nie miały z nim na co dzień styczności. Oznacza to, że są oni dużo bardziej narażeni na zagrożenia środowiskowe a tym samym na wystąpienie chorób układu oddechowego.

„Przebywanie w towarzystwie palącego rodzica osłabia odruch, który jest jednym z najistotniejszych reakcji ludzkiego ciała" – poinformowała dr Julie Mennella, biolog rozwojowy.

Mniejsza wrażliwość na dym tytoniowy przekłada się również na spopularyzowanie nałogu palenia wśród młodzieży. Pierwsze doświadczenia z papierosami bez uciążliwego kaszlu nie są tak nieprzyjemne, co sprawia, że opory przed sięgnięciem po kolejnego również maleją.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania