Pamięć autobiograficzna – skąd się bierze?

Human_brain_in_a_vat.jpg

Ta niezwykła grupa osób posiadająca pamięć autobiograficzną intrygowała naukowców od dawna. Ludzi ci potrafią bez problemu przypomnieć sobie każdą chwilę ze swojego życia od ukończenia około 10 roku życia. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine odkryli różnicę w mózgach i w procesach umysłowych u tej grupy.

W roku 2006 został udokumentowany pierwszy przypadek wystąpienia pamięci autobiograficznej. Zrobił to James McGaugh, neurobiolog UCI wraz ze swoimi współpracownikami. Dopiero na łamach najnowszego numeru Neurobiology of Learning & Memory's ukazał się artykuł pokazujący naukowe opracowanie przypadków zaobserwowanych u kilkunastu pacjentów.

Wszystkie osoby posiadające pamięć autobiograficzną miały, w porównaniu do reszty grupy kontrolnej, zmienionych dziewięć struktur w mózgu, wliczając w to substancję białą łączącą środkowe i przednie płaty. Główna autorka badania Aurora LePort, doktorantka z Centrum Neurobiologii Uczenia się i Zapamiętywania na UCI opisuje wyniki badań „Większość różnic była w obszarach powiązanych z pamięcią autobiograficzną, a zatem otrzymaliśmy opisową, spójną relację o tym, co się dzieje”.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania