Czy klucz do dobrej pamięci znajduje się w naszych genach?

DNA, by dream designs/ www.freedigitalphotos.net

Zapomnienie imienia ostatnio poznanej osoby lub miejsca, w którym położyło się klucze jest dość powszechną przypadłością, której większość z nas doświadczy w pewnym momencie w życiu. Jednak w przypadku osób w średnim wieku i w trakcie ich późniejszego życia, takie zapominalstwo może być niepokojące - może potencjalnie zapowiadać takie choroby, jak choroba Alzheimera. Teraz w nowym badaniu zidentyfikowano specyficzne geny, które są związane z gorszą pamięcią w późniejszym życiu.

Badanie prowadzone przez prof. Ian'a Deary z Uniwersytetu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii, zostało opublikowane w czasopiśmie Biological Psychiatry.

Prof. Deary wraz z kolegami - którzy pochodzą z Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Finlandii, Holandii, Chorwacji, Australii i Tajwanu - twierdzą, że jest to pierwsze badanie, które odnalazło związek między wspólnymi wariantami genetycznymi oraz zdolnością przypomnienia sobie listy słów i historii.

"Ta międzynarodowa współpraca pomaga nam znaleźć niewielkie indywidualne warianty genetyczne, które przyczyniają się do pamiętania i innych ważnych umiejętności," - mówi prof. Deary.

Badacze mają nadzieje, że ich odkrycia pomogą przewidzieć, którzy ludzie doświadczą wraz z wiekiem trudności z zapamiętywaniem.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania