Papierosy pozwolą oczyścić wodę?

zanieczyszczenie powietrza, By Idea go, www.freedigitalphotos.net

Odpowiednia aparatura pozwala skutecznie oczyszczać wodę, jednak jeśli chodzi o możliwości wielu krajów jest ona za droga i nieprzystępna (szczególnie na obszarach wiejskich). Dlatego naukowcy próbowali wykorzystać do oczyszczania wody tanie i dostępne produkty takie jak skórki bananów, łuski ryżu, czy popiół papierosowy. Ostatni z wymienionych okazał się bardzo skuteczny, natomiast pozostałe miały ograniczoną skuteczność.

Badania prowadził Jiaxing Li z Instytutu Fizyki Plazmy w Hefei. Badacz wykorzystał porowatą strukturę popiołu papierosowego (nawet w najbiedniejszych rejon jest o niego nietrudno). Nieskomplikowana, tania i jednoetapowa metoda pozwoliła pokryć cząsteczki popiołu tlenkiem glinu, w wyniku czego powstał materiał oczyszczający wodę z ponad 96% arsenu. Metoda ta pozwoliła obniżyć zawartość tego pierwiastka do poziomu uważanego za bezpieczny przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).,

Od wieków znane są toksyczne właściwości arsenu. Oddziałuje on na układ nerwowy, pokarmowy oraz skórę i przyczynia się m.in. do nadciśnienia, cukrzycy, chorób układu krążenia oraz nowotworów. Pismo Industrial & Engineering Chemistry Research poinformowało, że w wielu krajach (szczególnie w Argentynie, Bangladeszu, Chile, Indiach i Meksyku) poziom zanieczyszczenia wody arsenem jest na tak wysokim poziomie, że jest niebezpieczny dla zdrowia.

Źródło: tech.money.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania

Wybrane opinie i komentarze