Pierwszy pies do wykrywania raka prostaty.

Psi nos - freerangestock.com

Owczarek belgijski malinois jest w normalny sposób szkolony przez armię, w celu wykrywania śladów narkotyków i materiałów wybuchowych. Jeden z przedstawicieli tego gatunku został przeszkolony aby wykrywać raka prostaty w próbkach moczu.

Aspirant – właśnie tak wabi się pies który posiadł tą zdolność. Jest t owczarek belgiski malinois należący do armii. Został wytrenowany przez wiele miesięcy tak aby dziś móc wykrywać markery raka prostaty w próbkach uryny. Takie zjawisko jest zasługą francuskiego profesora Cussenot który jest paryskim urologiem. Jego propozycja, aby wyszkolić psa pod kątem rozpoznawania raka prostaty na podstawie moczu, została zaakcentowana przez francuskiego ministra obrony i tak właśnie rozpoczęła się medyczna kariera Aspiranta. Po seriach testów sprawdzających psie umiejętności wiadomo, że pies się nie myli. Dzięki wdychaniu nowotworowego moczu pies wykrywa kombinację molekuł obecnych w powietrzu a te zapachowy znak jest zawsze identyczny tak np. w kompozycji perfum.

Lekarze od teraz będą izolować i identyfikować molekuły wykryte przez psa tak aby opracować sztuczny nos pełniący podobne funkcje.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania