Skrócony sen "przyspiesza" starzenie się mózgu?

dreaming, Danilo Rizzuti / www.freedigitalphotos.net

Naukowcy z Duke-NUS Graduate Medical School w Singapurze twierdzą, że skrócony sen przyspiesza starzenie się mózgu u osób starszych.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Sleep. Brały w nim udział zdrowe osoby dorosłe w wieku 55 lat i starsze. Zmiany w mózgu związane z procesem starzenia się zostały zbadane przy wykorzystaniu metody rezonansu magnetycznego (MRI) i oceny neuropsychologicznej.

Naukowcy odkryli, że za każdą godziną zmniejszenia czasu trwania snu, kryje się corocznie stopniowe rozszerzenie komór mózgowych oraz stopniowy spadek zdolności poznawczych

Związany z wiekiem zanik mózgu zaobserwowano w komorach, serii wzajemnie połączonych, wypełnionych płynem mózgowo-rdzeniowym przestrzeni w kresomózgowiu i pniu mózgu.

"Chociaż od dawna, rozszerzenie komór mózgu jest markerem spadku poznawczego i rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, jak Alzheimer," - mówią naukowcy - "nie został zmierzony wpływ snu na ten marker".

Wyniki pracy badawczej dostarczają nowych dowodów na to, że "Każda godzina ograniczenia czasu snu wyjściowo zwiększa roczne tempo rozszerzenia komór o 0.59% oraz roczne tempo spadku zdolności poznawczych o 0,67% w kolejnych 2 latach, po uwzględnieniu wpływu wieku, płci, wykształcenia i wskaźnika masy ciała."

Źródło: Medical News Today

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania