W jaki sposób czytanie może poprawić zdrowie i samopoczucie

Boy reading a book - freerangestock.com

Dla wielu z nas, nie ma nic lepszego niż spędzenie czasu na czytaniu. Dobra książka jest w stanie przenieść nas do innego świata, zapewniając ucieczkę od stresów codziennego życia - przynajmniej tymczasowo. Jednak co raz częściej naukowcy przekonują nas, że czytanie może oferować bardzo realne korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

W sierpniu Medical News Today poinformował o badaniu opublikowanym na łamach czasopisma Social Science & Medicine, które stwierdzało, że czytanie może zwiększać długość życia.

Prowadzone przez naukowców z Yale University School of Public Health, badania wykazały, że dorośli, którzy zadeklarowali czytanie książek przez ponad 3.5 godziny tygodniowo byli 23% mniej narażeni na śmierć w ciągu 12 lat obserwacji, w porównaniu z tymi, którzy nie czytali książek.

Choć naukowcy nie byli w stanie wskazać dokładne mechanizmów, dzięki którym czytanie może zwiększać długowieczność, zauważyli, że czytanie może zwiększyć łączność między komórkami mózgu, prawdopodobnie zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.

Biorąc pod uwagę, że ponad 75% dorosłych Amerykanów przeczytało chociaż jedną książkę w ciągu ostatniego roku, wszelkie doniesienia o związanych z tym korzystnymi skutkami dla zdrowia mogą być dobrą wiadomością.

Warto dlatego pamiętać, że czytanie:
1) może redukować stres
2) może spowolnić spadek zdolności poznawczych
3) może polepszyć nasz sen
4) może zwiększać umiejętności społeczne
5) może zwiększać inteligencję

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania