Warto trenować silną wolę

kids & sweets, by Stoonn / www.freedigitalphotos.net

Naukowcy z uniwersytetu w Wisconsin przeprowadzili eksperyment z udziałem dzieci, podczas którego sprawdzili jak długo są w stanie opierać się przed zjedzeniem łakoci, jeśli czeka je za to nagroda. Silna wola, jak się okazuje, może zaprocentować w przyszłości.

Badanie sprawdzające silną wolę u dzieci zostało przeprowadzone już w latach 1986 i 1974. Test ten nazwano „testem pianki” (marshmallow test). Polegał on na tym, że przed dziećmi stawiano talerz ze słodyczami np. pianką, których dziecko nie mogło zjeść, jeśli chciało dostać jeszcze jedną porcję.

Naukowcy z Wisconsin postanowili powtórzyć badanie, oraz sprawdzić w jaki sposób silna wola u dzieci skutkuje w dorosłym życiu. Okazuje się, że dzieci, które są w stanie najdłużej opierać się przed zjedzeniem łakoci, niekiedy nawet przez 15 minut, mają większe szanse na szczupłą sylwetkę w przyszłości. Znaczenie ma każda minuta podczas której nie dotykają słodyczy. W dorosłym życiu wpływa to na wagę ciała badanych (o 0,2 punktu).

Dzieci, które trenują silną wolę, radzą sobie również dużo lepiej ze stresem i mają lepsze wyniki w szkole w późniejszych latach – podali uczeni na łamach "The Journal of Pediatrics"(obserwację przeprowadzono na 653 wolontariuszach).

Trening silnej woli to dużo lepsza lekcja dla dziecka niż zabranianie mu sięgania po słodycze. Warto zatem od małego uczyć pociechę samokontroli.

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania