Zajady u dzieci i dorosłych

Usta - zdjęcie partnera - Fot. CC 2.0 - DominÖ - Flickr

Zajadami nazywamy zmiany pojawiające się na skórze w kącikach ust. Mogą one występować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Na pierwszy rzut oka można opisać je jako rodzaj stosunkowo rozległej, zapalnej nadżerki, która wywołuje znaczące dolegliwości bólowe. Są one stosunkowo powszechne i pojawiają się niezależnie od wieku, po jednej lub obydwu stronach ust.

Objawy i przebieg zajadów

W pierwszej kolejności skóra znajdująca się w kącikach ust pęka w wyniku przesuszenia. W tym czasie odczuwany jest nieprzyjemny ból. Później dochodzi do powstania, w tym samym miejscu niedużych rozmiarów bąbli, które wypełnione są treścią surowiczą. Po kilku dniach pękają i powstają ranki, z których wydobywa się treść surowicza. Osoba z zajadami odczuwa więc następujące objawy: zaczerwienienie, pieczenie, ból w czasie otwierania ust, pękanie naskórka, bąble surowicze, krwawienie.

Czy zajadami można się zarazić?

Zajady nie są zmianami, które mogą skutkować zarażeniem się. Niemożliwe jest również ich rozszerzanie się i pojawianie na innych częściach ciała. Mają charakter samo ograniczający i przy niewielkiej pielęgnacji szybko znikają. U niektórych osób można zauważyć później delikatny ślad na skórze, jednak najczęściej z czasem całkowicie ustępuje.

Skąd biorą się zajady?

Przyczyn powstawania zajadów może być wiele. Mogą być wywołane przez infekcje grzybami lub bakteriami, w wyniku niedostatecznego poziomu higieny. Należy pamiętać o codziennej pielęgnacji i higienie jamy ustnej, szczoteczka do zębów powinna być regularnie wymieniana i dezynfekowana gorącą wodą. Odnotowano również przypadki zajadów wywołanych przez alergie, np. u osób, uczulonych na nikiel, który powszechnie występuje w sztućcach.

Wyróżniamy również szereg czynników ogólnoustrojowych, które mogą mieć wpływ na pojawienie się zajadów. Najczęściej wymienia się niedobory witaminowe – najpowszechniej witaminy należących do grupy B, a przede wszystkim witaminy B2, czyli ryboflawiny. Poza tym należy uważać na niedobory żelaza i witaminy C.
Jeśli zajady często się powtarzają, konieczne jest wykonanie dokładnych badań. Mogą one bowiem powstawać regularnie u osoby chorej na cukrzyce, stanowić konsekwencję często przyjmowanych antybiotyków. Niekiedy ich eksponowanie się ma związek z osłabieniem i zaburzeniami w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Profilaktyka

Istotne jest pamiętanie o zachowaniu wysokiego poziomu higieny jamy ustnej i częstym myciu rąk. W przypadku dzieci należy zwrócić uwagę na zabawki, które powinny być możliwie jak najczęściej myte. Żywienie również będzie odgrywać istotną rolę w procesie profilaktyczny. Warto zadbać, aby dieta nasza i naszych bliskich była odpowiednio zbilansowana i bogata w witaminy i minerały.

Leczenie

Zajady zwykle ustępują po kilku dniach i nie ma śladu. Wskazane jest jednak wprowadzenie suplementacji witaminy C oraz B2, gdyż ten element wymienia się jako
najczęstszą przyczynę pojawiania się tych zmian na skórze.

Wskazane są również działania miejscowe. Powinno się nanosić na zajady maści o właściwościach natłuszczających i jednocześnie wspomagających gojenie się. Może to być np. maść z witaminą A, maść tranowa, maść z propolisem czy z allantoiną. Jeśli wychodzimy z domu i nie mamy maści ze sobą, warto natłuszczać zwykłą wazeliną. Jeśli zajady często nawracają i trudno się goją, udajmy się na konsultację do lekarza.

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania