Źle leczona cukrzyca więcej kosztuje.

accu-chek-spirit-pompa-insulinowa.jpg

Systemowa edukacja diabetyków i rosnące nakłady na nowoczesne terapie są dla państwa o wiele tańszym rozwiązaniem niż radzenie sobie z poważnymi powikłaniami tej choroby u chorych którzy terapia przebiega w niewłaściwy sposób. – tak mówili diabetolodzy na czwartkowej konferencji prasowej w stolicy.

Lekarze podkreślali iż inwestycje w programy prewencji cukrzycy i dbanie o dobrą opiekę diabetologiczną pacjentów jest kluczem nie tylko do ograniczenia kosztów ludzkich i społecznych ale tez do wsparcia ekonomii. Złe leczenie diabetyków jest w początkowym okresie choroby tasze lecz już po 3 latach chorzy staja się dużo większym obciążeniem dla państwowego budżetu z powodu pojawiania się u nich poważnych powikłań tj. amputacja kończyn, utrata wzroku, choroby serca czy tez nerek. Specjaliści szacują iż w Polsce jest 2,6 mln osób chorujących na cukrzycę a drugie tyle to osoby które znajdują ie w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na cukrzyce. Za około 14 lat jest przewidywane że liczba chorych będzie wynosiła około 4 mln. Niestety w rankingu jakości opieli diabetologicznej w krajach UW jesteśmy 3 od końca a to przez iż w kraju brakuje systemowego programu edukacji i opieki nad diabetykami.

Zdaniem diabetologów dobre leczenie cukrzycy to nie tylko kontrola poziomu glukozy i hemoglobiny glikowanej we krwi lecz również utrzymywanie dobrych pozostałych parametrów ludzkiego organizmu jak ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i trój glicerydów, badanie nerek, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i stosowanie się do odpowiedniej diety czy ochrona stóp. Jeżeli pacjent nie przestrzega tego rozwinąć się mogą u niego choroby układu sercowo-naczyniowego, może wystąpić zawał serca czy udar mózgu, poważne uszkodzenia nerek, utrata wzroku, czy pojawienie się zespołu stopy cukrzycowej czyli zaburzenia czucia co zwiększa ryzyko powstawania trudnogojących się ran na stopach a w konsekwencji amputacji kończyny.

Źródło:

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania