Błonnik w zdrowej diecie: czyli jak odchudzać się z głową

Brunch - zdjęcie partnera

Błonnik to kluczowy składnik pokarmowy, który wpływa na prawidłową pracę jelit. Jeśli się odchudzasz, jesteś na diecie lub ją planujesz, sprawdź, dlaczego błonnik jest ważny.

Błędy żywieniowe: czy też je popełniasz?

Świadomość odpowiedniego odżywiania jest w polskim społeczeństwie coraz większa. Niestety wiele osób nadal szuka szybkich rozwiązań, wierząc w diety cud, głodówki czy detoksy organizmu. Bez konsultacji ze specjalistami wprowadza zmiany w swoim żywieniu, które zamiast pomóc, szkodzą.

 

Wiara w diety cud i szybkie efekty może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Po przebytej kuracji odchudzającej, która nie jest dostosowana do naszego organizmu, pojawia się efekt jojo oraz wiele problemów trawiennych. I tak na przykład diety wysokobiałkowe, pozbawione warzyw i ubogie w błonnik pokarmowy, spowodują m.in zaparcia (przy nich pomocny może okazać się Colon C), problemy trawienne, obniżą odporność organizmu.

Zamiast diet cud: zbilansowane żywienie

Zamiast gotowych i szkodzących diet cud, postaw na zbilansowaną dietę, czyli odpowiednie dopasowanie liczby kalorii w ciągu dnia, posiłki bogate we wszystkie makroskładniki: białko, węglowodany i tłuszcze. Jeśli do tej pory jadłeś mało warzyw, pomocny może być np. Colon C, który ze względu na zawartość błonnika, reguluje pracę jelit.

Błonnik: dlaczego jest ważny?

Błonnik pokarmowy jest częścią strukturalną ścian komórek roślinnych. Nie stanowi on źródła energii, natomiast jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i pełni szereg funkcji.

 

Dlaczego błonnik jest ważny:

 

  • reguluje pracę jelit
  • zwiększa wydzielanie kwasów żółciowych
  • obniża poziom cholesterolu
  • pomaga w przemianie tłuszczowej
  • reguluje pracę trzustki
  • poprawa metabolizm
  • pomaga w odchudzaniu – wchłania wodę i daje uczucie sytości

 

Błonnik zapobiega także stanom zapalnym w jelitach i jest kluczowym składnikiem diety przy zaparciach, które często towarzyszą nieprawidłowemu odżywianiu. Zaparcia mogą pojawiać się przy zmianie diety, szczególnie jeśli nie dbamy o odpowiednią ilość warzyw i zbóż. W takim przypadku warto sięgnąć po dedykowane produkty. Colon C zawiera łupiny nasiennej babki jajowatej, która jest bardzo dobrym źródłem błonnika, dzięki czemu korzystnie wpływa na pracę jelit i ułatwia wypróżnianie.

W jakich produktach znajduje się błonnik?

Źródłem błonnika są warzywa, owoce i produkty zbożowe. Nie znajdziemy go w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsie czy nabiale. Przyjmuje się, że źródłem błonnika są produkty, które zawierają minimum 3 g błonnika na 100 g. Najwięcej błonnika mają otręby pszenne oraz warzywa i surowe, nieobrane owoce. Błonnik znajdziemy także w chlebie razowym i pełnoziarnistym. Dobrym źródłem są także ryż brązowy i kasza gryczana oraz nieprzetworzone płatki zbóż.

Podsumowanie: jak błonnik wspomaga odchudzanie?

Proces odchudzania powinien być mądry i zdrowy, najlepiej skorzystać z porady specjalisty i nie uciekać się do głodówek czy diet cud. W zbilansowanej diecie oraz zmniejszaniu masy ciała kluczową rolą odgrywa błonnik pokarmowy. Należy zadbać o jego odpowiednią ilość w posiłkach. 

Artykuł sponsorowany

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania