Czy schizofrenia ma swój początek w łonie matki?

synapsa.jpg

Schizofrenia jest chorobą cechującą się cierpieniem na przewlekłe i ciężkie zaburzenia psychiczne, które obejmują procesy myślenia, postrzegania i emocji. Nie rzadko do objawów należą omamy, urojenia, brak chęci do tworzenia relacji społecznych i tłumienie emocji.

We wcześniej podejmowanych doświadczeniach, naukowcy zajmowali się problemem schizofrenii, prowadząc badania na mózgach zmarłych chorych na schizofrenię, ale trudno było im zidentyfikować pochodzenie choroby. Wiek, stres czy nadużywanie leków lub narkotyków mogły mieć wpływ na zmiany i w ostateczności prowadzić do uszkodzenia mózgu pacjentów.

Naukowcy z Salk Institute w Kalifornii wykazali, że neurony pobrane z komórek skóry pacjentów ze schizofrenią zachowują się dziwnie na wczesnym etapie rozwoju, co ich zdaniem wspiera teorię, że schizofrenia zaczyna się w łonie matki. Opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie Molecular Psychiatry. Badacze twierdzą, że ich odkrycie może dostarczyć wiedzy na temat wczesnego wykrywania i leczenia choroby.

Profesor Fred H. Gage, profesor genetyki z Salk, mówi:
„To badanie ma na celu określenie momentu, w którym możliwe jest jak najwcześniejsze wykrycie zmian w mózgu, prowadzących w przyszłości do schizofrenii . Byliśmy zaskoczeni tym, że na bardzo wczesnym etapie rozwoju można wykryć defekty w funkcjach neuronów.”

Za pomocą technologii komórek macierzystych, naukowcy byli w stanie rozwijać swoje badania nad schizofrenią w nowy sposób:
1. Mianowicie badacze pobrali komórki skóry od pacjentów.
2. Poddali pobrane komórki indukcji, w celu cofnięcia ich do stadium komórek macierzystych.
3. Tak otrzymane komórki macierzyste indukowali w celu zróżnicowania ich do komórek nerwowych progenitorowych (ang. neural progenitor cells, NPCs), które stanowią wczesne stadium neuronów.

Zespół wyjaśnia, że NPC są podobne do komórek mózgu u rozwijającego się płodu. W sumie, badacze w ten sposób przygotowali komórki pobrane od czterech pacjentów ze schizofrenią i od sześciu pacjentów nie cierpiących na te zaburzenia.

Następnie zbadali, jak daleko komórki przenosiły i wchodziły w interakcje ze specyficzną powierzchnią, a potem oceniali poziom stresu komórkowego przez obrazowanie mitochondriów - maleńkich organelli komórkowych, odpowiedzialnych za generowanie energii komórkowej.

Ogólnie rzecz biorąc, zespół zaobserwował, że NPC od ludzi ze schizofrenią różniły się znacznie od komórek zróżnicowanych i pobranych od osób nie cierpiących z powodu tej choroby. Komórki pochodzące od pacjentów z schizofrenią wykazywały dziwną aktywność dwóch klas białek, zaangażowanych w procesy adhezji i stres oksydacyjny.

Dodatkowo komórki pochodzące od ludzi, cierpiących na schizofrenię cechowały się "nieprawidłową migracją", która mogła prowadzić do pogorszenia połączeń między neuronami, obserwowanego w mózgu na późniejszym etapie i zwiększenia poziomu stresu oksydacyjnego, prowadzącego często do śmierci komórki.

Kristen Brennand, pierwsza autorka i adiunkt z Icahn School of Medicine podsumowuje: "Zdaliśmy sobie sprawę, że to nie były dojrzałe neurony, ale neurony w takim stadium, w którym znajdują się neurony w pierwszym trymestrze ciąży. Więc nie badamy schizofrenii, ale rzeczy, które dzieją się na długo przed tym, zanim pacjenci rzeczywiście chorują."

Naukowcy twierdzą, że inne badania sugerują, że matki, które doświadczają skrajnego stresu, zakażenia lub niedożywienia w trakcie ciąży posiadają większe ryzyko, że ich dzieci w przyszłości mogą chorować na takie zaburzenia, jednak przyczyna nie jest znana.

Prof Gage mówi, że ich badanie "sugeruje, że istnieje możliwość stworzenia w przyszłości testów diagnostycznych do identyfikacji schizofrenii na wczesnym etapie rozwoju."

Źródło: Medical News Today

Tak naprawde,to

Tak naprawde,to schizofrenia,nie jest choroba,tylko objawem opetan...

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania