Dlaczego rehabilitacja jest ważna?

Hantle - zdjęcie partnera

Powrót do pełnej sprawności po wypadku lub operacji jest głównym celem każdego chorego. Systematyczna terapia lecznicza składa się z zarówno ćwiczeń, które mają rozwinąć układ ruchu, jak i terapii z psychologiem, który dba o motywację do zajęć i odbywania nierzadko żmudnej i trudnej drogi.

Cel rehabilitacji jest jasny – przywrócenie maksymalnej sprawności, która pozwoli samodzielne funkcjonować, podejmować pracę zarobkową i żyć w społeczeństwie bez ograniczeń.

 

Kiedy należy rozpocząć rehabilitację?

Najprościej mówiąc – po wypadkach i urazach, które wpływają na nasze normalne, dotychczasowe funkcjonowanie. Najczęściej podejmuje się ją w przypadku poważnych schorzeń na tle układu krążenia lub układu ruchu. Co ciekawe i o czym często się zapomina – rehabilitacja dotyczy także urazów psychicznych, które na skutek traumy uniemożliwiają samodzielne działanie. Szacuje się, że w Polsce liczba zapisanych osób na rehabilitację sięga nawet miliona. Co ważne – liczba ta zwiększa się i według danych Najwyższej Izby Kontroli, od 2011 roku, mamy do czynienia z potrojeniem tej liczby. Nietrudno więc domyśleć się, że wraz ze zwiększoną liczbą oczekujących zwiększyła się także kolejka i czas oczekiwania. Jest to wysoce naganne, biorąc pod uwagę, że czas w rehabilitacji może mieć kluczowe znaczenie.  W takim wypadku coraz częściej podejmujemy się domowej (ale pod okiem specjalisty!) rehabilitacji, która pozwala „zyskać na czasie”.

 

Jakie rehabilitacje wykonywane są najczęściej?

Najczęściej rehabilitacja dotyczy sytuacji nagłych, wynikających z dużego uszczerbku na zdrowiu.

W tej grupie wyróżnić należy złamania – głównie kończyn dolnych, które wymagają sumiennej i regularnej rehabilitacji, pozwalającej w rezultacie na swobodne poruszanie się. Co więcej, oprócz rehabilitacji wykonywanej w salonie lub gabinecie lekarskim część ćwiczeń możemy (a właściwie – musimy) wykonywać w domu. Hospitalizacja we własnym zakresie realnie przyczynia się naszej sprawności. W tym celu znajdź rekomendowany i sprawdzony sklep rehabilitacyjny, który dostarczy wysokiej jakości narzędzi i sprzętu, pozwalając tym samym na systematyczne, prozdrowotne ćwiczenia. Nawet najprostsze domowe zajęcia pomagają zapobiegać zanikom mięśni i zastojom krwi w kończynach.

Rehabilitacja jest też niezbędnym elementem terapii pozawałowej. Co więcej, po problemach mięśnia sercowego dochodzi do problemów natury emocjonalnej i psychicznej. Rehabilitacja kardiologiczna musi iść bowiem w parze z rehabilitacją terapeutyczną. Jej zadaniem jest uspokoić organizm, wprowadzić metody relaksacyjne i uzmysłowić pacjentowi, co może być przyczyną objawów i w jaki sposób warto sobie z nimi radzić. Po odpowiedniej rozmowie dojść może do kolejnych skierowań – np. do dietetyka. Zbilansowana dieta i aktywność jest nieodzownym elementem domowej hospitalizacji.

Trzecią przyczyną jest odbyty udar. Jest on niezwykle groźny i przy pominięciu sesji rehabilitacyjnej może na stałe uszkodzić funkcje mózgu. To w takiej sytuacji liczy się każda godzina – leczenie należy wdrożyć jak najszybciej, najlepiej przez wyspecjalizowany ośrodek, który oprócz miejscowej rehabilitacji doradzi co robić we własnym, domowym zakresie.

 

Dlaczego warto podjąć się rehabilitacji (również domowej)?

Rehabilitacja nie daje nam gwarancji odzyskania pełnej sprawności. Jest jednak bardzo pomocnym czynnikiem, który ostatecznie może mieć kluczowe znaczenie. To ona toruje samodzielność i pomaga w neurologicznych schorzeniach. Dzięki pobudzaniu układu nerwowego pacjent codziennie wykonuje podobną liczbę ruchów i ćwiczeń, których dokonywał przed chorobą czy wypadkiem. Organizm więc uczy się na nowo pewnych ruchów, a powtarzalność buduje mięśnie i wykorzystuje synergizmy nerwowo-mięśniowe. Rehabilitacja uczy także ruchów zastępczych, które odciążają kończyny chore lub sparaliżowane, zastępując je innymi, zdrowszymi i silniejszymi. Co więcej, uczymy się w ten sposób kontroli, która zmniejsza nasz lęk, poprawia samopoczucie, wpływa pozytywnie na naszą samoocenę. Dzięki temu komunikujemy się z otoczeniem, żyjemy samodzielnie, nie zauważamy granic i barier, a chory docenia postępy i cel, który mu przyświeca.

Artykuł sponsorowany

Racja trzeba działać

Racja trzeba działać

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania