Endometrioza to problem miliona Polek.

Mother and Child - freerangestock.com

Bolesna choroba – endometrioza – często może być przyczyna bezpłodności nadal jest niestety mało znana w Polsce mimo że cierpi na nią około 1 miliona kobiet. Ostatnio pojawił się skuteczny lek na tą kobiecą chorobę.

Jest to pierwszy taki lek od 21 lat, który został zarejestrowany w terapii endometriozy. Zawiera on w swoim składzie progestegen będącym syntetycznym odpowiednikiem progesteronu i jest nadal stosowany w hormonalnej terapii antykoncepcyjnej. W badaniach nad lekiem brało udział 600 pacjentek, u których wykryto schorzenie. Wykazane zostało że lek nie tylko uśmierzył ból lecz również zmniejszył ogniska choroby, a u 20% kobiet zupełnie wyeliminował problem z ich życia – wyniki te zostały potwierdzone laparoskopowo. Jak wynika z oceny Tomasza Paszkowskiego kierownika III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, nowy lek okazał się tak samo skuteczny co starszy specyfik zarejestrowany w terapii endometriozy, lecz w odróżnieniu od niego nowy lek nie wywoływał uciążliwych skutków ubocznych. Stary lek wywoływał sztuczna menopauzę, czemu towarzyszył znaczny spadek masy kostnej, uderzenia gorąca, zaburzenia snu oraz zaburzenia libido. Nowy środek może być w bezpieczny sposób stosowany w ciągu 15 miesięcznym, a jego efekty utrzymują się jeszcze dodatkowo przez 6 miesięcy. do najczęstszych działań niechcianych zaliczane są bóle głowy, spadki nastroju oraz trądzik. Endometrioza objawia się bardzo często przewlekłymi bólami brzucha i podbrzusza, bolesnymi i bardzo obfitymi miesiączkami, bolesnym współżyciem z partnerem i występowaniem plamień międzykrawiennych. Mogą również pojawiać się bóle w okolicy krzyżowo – lędźwiowej oraz uczucie zmęczenia. Stany zapalne jakie wiążą się z ogniskami choroby powodują zrosty w jamie brzusznej a to może być przyczyn niedrożności układu pokarmowego, włóknienia dna miednicy oraz prowadzić w ostateczności do niedrożności jajowodów i torbieli jajnika a nawet do ziszczenia tego narządu. Endometrioza jest uważana za bardzo ważny czynnik powodujący niepłodność gdyż jest schorzeniem zakłócającym procesy rozrodcze u kobiety na bardzo wielu etapach.

Jak wynika z danych ekspertów w aż 38% przypadków niepłodności u kobiet przyczyną jest właśnie to schorzenie. U 15% na nią kobiet nie ma żadnych objawów, a choroba jest diagnozowana dopiero w trakcie leczenia niepłodności. Przyczyny schorzenia nie są do końca jednak poznane przez lekarzy.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania