Jesteś diabetykiem – śpij dobrze!

3_sen-mezczyzna-lozko.jpg

Odpowiednia ilość dziennej dawki snu dobrej jakości który daje nam odpowiedni wypoczynek i możliwość regeneracji organizmu jest potrzebna każdemu z nas. Jednakże taki sen w szczególności jest zalecany także dla prawidłowego przebiegu leczenia dla osób mających niektóre przewlekle choroby takie jak nadciśnienie czy cukrzycę.

Przeprowadzone na Uniwersytecie w Chicago badania wskazują iż diabetycy powinni zwracać szczególną uwagę i dbać o to aby móc spać wystarczająco długo i zapewnić sobie odpowiedni nocny odpoczynek. Jak pokazały badania dobry sen ma duży wpływ na poziom glukozy we krwi. Wyniki przeprowadzonych badań ukazały się w majowym numerze „Diebets Care” i wskazują na ścisły związek między jakością snu a poziomem glukozy we krwi. Interesującym faktem jest to iż związek ten występuje tylko u chorych na cukrzycę a zdrowe osoby już nie posiadają takiej zależności. Analiza amerykańskich naukowców obejmowała 40 0osób dotkniętych cukrzycą typu 2 z 531 osobami zdrowymi. W trakcie badań prowadzony był monitoring snu wszystkich uczestników badania za proca urządzeń pomiarowych noszonych na nadgarstkach – intensywne ruchy wskazywały na przerwanie snu pacjenta. Naukowcy szukali związki między jakością snu pacjenta, poziomem zawartości glukozy w jego krwi a innymi czynnikami które charakteryzują diabetyków i niestety został ten związek znaleziony – na nieszczęście diabetyków. Im osoba chora śpi niespokojniej, jej sen jest często przerywany i płytki tym hory ma gorsze wyniki kontroli poziomu glukozy. Taka zależność została znaleziona jednak tylko u chorych na cukrzyce.

Według specjalistów prowadzących badania wyniki ich pokazują to co mogą oni wywnioskować ze swojej praktyki zawodowej Ajko lekarze. Nie są jednak pełni tego czy to zaburzenia poziomu glukozy są efektem złego snu czy tez SA przyczyną złego sypiania. Nie można stwierdzić czy wyższy poziom cukru powoduje złą jakość snu czy tez chory nie wysypia się z powodu cukru czy tez są inne czynniki które powodują taka właśnie spójną sytuację. Pacjenci z cukrzycą typu II częsta są otyłymi osobami co może również negatywnie wpływać na ich sen.

Źródło: medycyna24.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania