Kawa spożyta wieczorem może zaburzyć pracę naszego zegara biologicznego

kawa kawusia / www.pexels.com

Powszechnie wiadomo, że spożywanie kawy w nocy pomaga ludziom zwalczyć sen, jednak naukowcy z Medical Research Council Laboratory of Molecular Biology w Wielkiej Brytanii oraz University of Colorado dokonali odkrycia, które może stanowić klucz do odpowiedzi na pytanie "jak spożycie kofeiny wpływa na wewnętrzny zegar biologiczny".

Zegar biologiczny lub rytm okołodobowy wpływa na każdą pojedynczą komórkę organizmu, "włączając i wyłączając" geny w różnym czasie, co pozwala dostosować się nam do zewnętrznego cyklu dnia i nocy. Hormon melatoniny, która sprawia, że ludzie czują się śpiący, jest uwalniany przez pewne czynniki wyzwalające, takie jak brak światła, przyciemnienie światła.

Zakłócenie rytmu snu poprzez pracę w systemie zmianowym, duże opóźnienie lub zaburzenie snu, może prowadzić do różnych problemów ze snem, które mogą skutkować innymi warunkami zdrowotnymi, takimi jak choroba serca, cukrzyca typu 2, choroba Alzheimera i pewne zaburzenia psychiczne.

W 2011 roku pisma donosiły, że ponad połowa Polaków (w tym ponad 60% kobiet) posiadało problemy ze snem, co stawiało nas w czołówce bezsennych narodów Europy. W 2014 roku artykuł w "Przekroju" donosił również, że połowa Polaków miała problemy ze snem (po 30-stym roku życia), a tylko co 10-ty miał świadomość, że sen wpływa na jego zdrowie. Wynika z tego, że większość Polaków ma problemy ze snem i z roku na rok jest co raz gorzej. Przyczynia się do tego stres, brak korzystania z wolnego po pracy wynikający z odczuwania po powrocie zbyt wielkiego zmęczenia.

Nie możemy spać przez stres, przez ciągłe myślenie o pracy, paradoksalnie nie możemy spać również przez zmęczenie, a także przez spożywanie w nocy kawy. Naukowcy z obecnego badania wykazali, że kofeina opóźnia uwolnienie melatoniny.

Uczestnicy w trakcie doświadczenia otrzymywali kofeinę - w ilości odpowiadającej podwójnemu espresso - lub placebo 3 godziny przed pójściem spać. Następnie naukowcy badali ich ślinę po 3 godzinach od spożycia napoju, aby sprawdzić jak dużo melatoniny zostało wyprodukowane.

Wyniki badań pokazały, że poziom melatoniny wzrósł u uczestników, którym podano kofeinę około 40 minut później w porównaniu do grupy, która otrzymała placebo.

Aby potwierdzić wyniki, zespół badaczy brytyjski dodał kofeiny do komórek ludzkich w laboratorium, i również potwierdził, że cykl wewnętrznego zegara okołodobowego był opóźniony.

Wyniki wykazały, że kofeina działa bezpośrednio na receptory adenozynowe, które występują we wszystkich komórkach. W ten sposób zwiększa się poziom cyklicznego monofosforanu adenozyny (cAMP) - ważnej cząsteczki, pełniącej rolę wewnątrzkomórkowego przekaźnika.

Cząsteczka cAMP odgrywa ważną rolę funkcjonowaniu wewnętrznego zegara biologicznego, stąd wniosek, że efekty biochemiczne kofeiny oraz jej działanie w opóźnianiu rytmu dobowego są ze sobą związane.

Źródło: MNT

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania