Najlepiej uczyć się podczas snu?

freedigitalphotos.net chłopiec śpi

Grupa naukowców postawiła tezę, że stymulacja mózgu podczas snu może znacznie poprawić zdolności uczenia się i zapamiętywania. Nasze wspomnienia i pewne rzeczy z naszej przeszłości mogą dać o sobie przypomnieć podczas snu. Z kolei uczeni twierdzą, że wiedza nabywana podczas snu jest lepiej magazynowana i lepiej przyswajana. Aby swoją tezę potwierdzić rozpoczeli pewne testy.

Do testów została zaproszona wybrana grupa osób. Wszyscy mieli za zadanie nauczyć się odgrywać dwie różne melodie. Po wszystkim uczestnicy udali się na 90 minutową drzemkę, podczas której naukowcy puścili im jedną z nich. Następnie nadszedł etap, w którym wszyscy mieli odtworzyć wcześniej zapamiętane utwory. Okazało się, że dużo mniej problemów sprawił ten z nich, którego uczyli się oni podświadomie podczas snu.

Biorąc pod uwagę wyniki eksperymentu, naukowcy są pewni, że stymulacja zewnętrzna mózgu w czasie gdy znajduje się on w fazie snu może znacznie poprawić jego zdolności uczenia się i zapamiętywania. Podkreślają jednak, że w taki sposób można przyswajać tylko te informacje, które w przeszłości co najmniej raz już usłyszeliśmy. Może nie sprawdzić się z czymś zupełnie nowym dla nas i nie istniejącym nigdzie w naszej pamięci.

Źródło: biomedical.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania