Podskórne czujniki pomocne w odkrywaniu śladów ataku serca?

heart.jpg

Małe czujniki wszczepiane pod skórę pozwalają na odkrycie poważnych ataków serca u mysz laboratoryjnych. Użycie podobnego mechanizmu monitoringu ludzkiego ciała będzie można rozważyć w przypadku osób z zagrożeniem atakami lub zawałami serca – informuje New Scientist i „Technology Review”.

W około 30% ludzi, które mają za sobą poważny atak serca, nie zostały stwierdzone żadne charakterystyczne objawy tj. bóle w klatce piersiowej. Jednakże przebyty atak serca jest możliwy do rozpoznania po wykryciu obecności specyficznych markerów białkowych, które wytwarzane są przez komórki serca. Część z markerów pozostaje we krwi tylko przez dzień a część z nich może utrzymywać się nawet tydzień. Jednak badanie krwi kilka dni po ataku wskazuje obecność tylko niektórych tych białkowych markerów, co w znaczny sposób utrudnia lekarzowi postawienie pełnej i prawidłowej diagnozy. Zespół badacze z Massachusetts Insitute of Technology, przewodzony przez inżyniera materiałowego dr Michaela Cima, zajął się rozwiązaniem tego problemu i stworzył system wykrywający białka uwalniane prze serce w trakcie ataku. Ty celu wybrane zostały 3 charakterystyczne białkowe markery które pozostaje we krwi przez 72 godziny po ataku. Do każdego z markerów został dopasowany osobny czujnik. Każdy z nich stanowi 8 milimetrowa porowata tarczka z nanocząsetczkami tlenku żelaza które są pokryte przeciwciałami. Przeciwciała wiążą się z poszczególnymi białkami. W trakcie testów tarczki były wszczepiane podskórnie myszom. Po ataku serca uwolnione przez sercowe komórki białka łączyły się z przeciwciałami tarczki. Przy badaniu skanerem rezonansu magnetycznego czujniki zaczynały w charakterystyczny sposób świecić, dając znak o tym że atak serca nastąpił. Intensywność świecenia tarczki jest zależna od ilości białek związanych z przeciwciałami.

Zespół naukowcy planuje teraz opracowanie stabilniejszych czujników które nadawały by się do dłuższego przechowywania. W tym momencie okres półtrwania wynosi 6 tygodni, co w znaczny sposób utrudnia pełny monitoring w przypadku ludzkim, który to będzie stanowił następny krok badań – naukowcy są tez w trakcie prac stworzenia ludzkiego odpowiednika czujnika ataku serca.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania