Ryzyko zgonu na raka większe przez cukrzycę.

insulina_550.jpeg

Jak do tej pory cukrzyca kojarzona byłą głównie z zawałami serca czy udarami mózgu. Teraz do tej nieszczęśliwej listy schorzeń, jakie mogą być z tą chorobą związane dochodzą nowotwory złośliwe – tak czytamy w NEJM.

Naukowcy z Britain Cambridge University prześledzili 97 badań które w sumie obejmowały 820 tysięcy osób. Ich zdaniem cukrzyca o aż 25% zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka trzustki, wątroby, jelita grubego czy nawet raka płuc. Oczywiście dużo jest zależne od tego jak choroba jest kontrolowana. U źle leczonych chorych, u których występuje za wysoki poziom glukozy, ryzyko śmierci z powodu raka złośliwego jest jeszcze wyższe, a niestety takich chorych jest nadal dużo, a wręcz bardzo dużo. O takich statystykach mogą nas przekonać badania jakie w tym samym czasie ukazały się w biuletynie WHO opublikowane przez dr Stephena Lim z Institute for Health Metrics and Evaluation University of Washington w Seatle. Z badan tych wynika iż w USA aż 90% osób powyżej 35 lat którzy chorują na tzw. cukrzycę dorosłych ma we krwi zbyt wysoki poziom glukozy i zbyt wysokie ciśnienie tętnicze a dodatkowo za wysoki cholesterol. W naszym kraju sprawa niestety lepiej nie wygląda. Jak wynika z raportu „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce” który został opublikowany w ubiegłym roku w trakcie XX Forum Ekonomicznego w Krynicy, w Polsce 77% chorych na cukrzycę ma podwyższone ciśnienie krwi, a 70% diabetyków ma Zyt wysokie stężenie glukozy we krwi. Z zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wynika iż poziom HbA1c nie może być wyższy niż 7%, a u niektórych grup chorych powinien być nawet niższy niż 6,5%. W naszym kraju taki poziom hemoglobiny glikowanej osiąga tylko 26% diabetyków z cukrzyca typu 2 i mniej niż 6% z cukrzycą typu 1.

Wielu chorych w ogóle jest nie leczonych, przez to że choroba jest wykrywana zbyt późno. Najczęściej udaje się zdiagnozować chorobę dopiero po 8 latach już jej trwania. Efektem jest to że na prawie 2,5 miliona chorych ponad 750 tysięcy jeszcze nie wie o swojej chorobie i nie podejmuje żadnej terapii. Część chorych dowiaduje się o tym że ma cukrzyce przy nie zbyt sprzyjających okolicznościach gdyż ich pierwszym objawem jest zawał serca lub udar mózgu. Na całym świecie na cukrzycę choruje już 285 mln ludzi. Jest ona przyczyną śmierci takiej samej ilości osób co AIDS i jej żniwo nadal będzie rosło.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania