Szpiczak mnogi – coraz więc ej jego ofiar a tak rzadko za pierwszym razem prawidłowo diagnozowany…

Osteoporoza, anemia, choroba nerek, zwyrodnienie kręgosłupa – tego typu diagnozy słyszą pacjenci od lekarzy którzy są chorzy na szpiczaka mnogiego zanim hematolog rozpozna u nich złośliwy nowotwór krwi.

Tego typu słowa padły na warszawskich warsztatach prasowych. Zaingerowano w taki sposób ogólnopolską akcję edukacyjna „Zwyciężaj szpiczaka” nad którą patronat sprawuj małżonka prezydenta Polski Anna Komorowska. Pani prof. Jadwiga Dwilewicz-Trojaczek z Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM przypominała historii dziennikarza chorego na tego typu nowotwór. Zanim usłyszał on prawidłową diagnozę przez 2 lata chodził od ortopedy do ortopedy, w między czasie przechodząc złamanie ręki, uda a później kręgów. W przeciągu 2 lat mężczyzna zmalał o 30 cm, lecz na całe szczęście diagnoza nie została postawiona za późno dzięki powolnemu rozwojowi choroby w tym przypadku. Pani profesor również przypominało iż na szpiczaka mnogiego plazmocytowego najczęściej chorują osoby po 60-te lecz u 15% chorych nowotwór jest rozpoznawany przez ukończeniem tego wieku. W naszym kraju co roku diagnozuje się około 1 tysiąca takich przypadków choroby. U większości pacjentów choroba stopniowo niszczy kości, a ubytki w nich pojawiają się najczęściej w kościach płaskich – czaszki, miednicy, łopatach, żebrach czy w kręgach kręgosłupa. Ubytki kości są źródłem bólów kostnych oraz patologicznych złamań do których może dość nawet w trakcie masażu kręgosłupa. U około 30 % pacjentów z tą choroba ich plazmocyty produkują białko, które przedostając się do nerek uszkadza je w ostateczności prowadząc do niewydolności. Nawet u 90% chorych może pojawiać się anemia a u około 20% występują powracające infekcje często prowadzące zapalenie płuc. Mogą u chorych występować zaburzenia świadomości przez wysoki poziom białka monoklonalnego lub tez wysoki poziom wapnia w ich krwi.

Faktem jest iż szpiczak może mieć różne postacie a to powoduje opóźnienie postawienia prawidłowej diagnozy. Na konferencji zostało podkreślenie z u 90% osób choroba jest do wykrycia dużo wcześniej gdyby pacjenci wykonywali co roku 3 podstawowe badani krwi jak morfologię krwi, OB i ogólne badanie moczu.Z przedstawionych na warsztatach badań wynika iż 50% chorych u których choroba jest rozpoznawana w 1 stadium przeżywa 10 lat, natomiast już kiedy choroba jest wykrywana w 3 stadium taki okres czau może przeżyć zalewdie tylko 20% chorych.

Źródło: rynek zdrowia.pl

Napisz opinię

  • Dozwolone tagi HTML: <strong> <cite> <i> <b> <ul> <li>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

CAPTCHA
Pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zapobiec spamowi.
Image CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka (wielkość liter ma znaczenie).

Konto użytkownika

Aby się zalogować przejdź na stronę: Strona logowania